Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mohli v Karviné tvořit s regionálními výtvarníky

  • Karviná,

V rámci série výstav, koncertů a představení nazvané Konverzace uměním se na Lodičkách uskutečnilo setkání veřejnosti s regionálními umělci, kteří je zasvětili do své tvorby. Zájemci si mohli jejich techniky vyzkoušet.

KARVINÁ ART, takový měla název jedna z akcí série uměleckých počinů již tradiční Konverzace uměním. Akci zaštítila regionální knihovna. Konala se na Lodičkách a lidé mohli nahlížet přímo pod ruce známých regionálních výtvarníků a sami si jejich techniky vyzkoušet. Svůj koutek měl řezbář a spisovatel Stanislav Filip, výtvarnice Jarka Rybová, Bogdan Kornas, Lenka Kalužinková nebo Šárka Dvořáková.

Šárka Dvořáková, rukodělný tvůrce, lektorka kreativních kurzů: "Já už se několik let věnuji drátování, také dělám techniku macramé a kanzashi, to je japonská technika skládání lístků do květů. Také šiju šperky z korálků technikou šitého šperku. Dnes jsem si připravila dílny, kde si mohou vyzkoušet základy drátování a taky základy drhání, jednoduchý plochý uzel."

Hned vedle tvořila krásného skřítka karvinská umělkyně Jarka Rybová.

Jarka Rybová, keramička: "Tady jsem donesla měkkou keramickou hlínu, protože jsem počítala s tím, že budu pracovat s dětmi, tak aby to pro ně nebylo obtížné a modeluji věci, které se dají i v podmínkách mimo ateliér a mám i jednoduché nářadí, které se dá najít i doma, se kterým se dá pracovat, může to být i vařečka. Zvláště pro děti je plastická tvorba velmi důležitá, jim to rozvíjí myšlení, ta trojrozměrná práce."

Lektorka výtvarných technik, která pořádá nejrůznější výtvarné kurzy a workshopy seznamovala zájemce s technikou monotisk.

Lenka Kalužová, lektorka výtvarných technik: "Ukazujeme veřejnosti, co všechno se dá s výtvarnými potřebami dělat, Od výroby s papírem přes různé řemeslné techniky. Tady pro tuto akci jsem si připravila monotisk, což je tisk na želatinových plátcích, který se dá využít na tisk na papír, textil, na plátno. Protože tady mám dílničku, tak tady nemám akrylové barvy, ale razítkovací, kdy je pomocí šablon přetiskujeme na papír."

A zájemci si mohli vyzkoušet i práci řezbáře Stanislava Filipa, který tvoří tyto nádherné věci jen jednou rukou.

STANISLAV FILIP, řezbář a spisovatel: "Já tady mám své řezby a knížky. Můžou si je prohlédnout, zkusit řezat, mám tady malé formátky lipového dřeva, takže si mohou vyzkoušet podle toho, co sami chtějí nebo jim poradím s něčím, tak jim poradím."

anketa, zájemci o setkání s výtvarníky: “Je to úžasné, já jsem uchvácena, už jsem domluvená s panem Filipem, že se zastavíme u nich doma." "Takové akce jsou strašně potřebné, mě to tak těší, že ti něco takového můžu vyzkoušet." "Já jsme si vyzkoušela drátkování. Je to poměrně náročné, ale paní je velmi šikovná, všechno pěkně vysvětlí, používáte různé druhy kleští během toho . Pro mě to je obrovské obohacení, že jsem mohla vidět další techniky, které bych mohl zvládnout i já s dětmi, bylo to perfektní."

Jedna z výtvarných dílen v rámci konverzace uměním se bude konat 5. října v učebně MěDK, a to na téma “ Jak malovat, když není na co a čím anebo se můžete přijít podívat na koncert žáků ZUŠ, který se uskuteční v pátek 8. října od 17 hodin. konat na zámku Fryštát.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail