Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná ocenila osobnosti v oblasti kultury, cenu převzali známí umělci i lidé ze zákulisí

  • Karviná,

Vedení města ocenilo na zámku Fryštát osobnosti, které se výraznou měrou podílejí na rozvoji kultury v Karviné. Pamětní list Rady města dostali nejen umělci, ale i lidé, kteří kulturní život organizují.

Na Zámku Fryštát v Karviné byly oceněny osobnosti a organizace v oblasti kultury. Pamětní list Rady města Karviné obdržely za dlouhodobou činnost, vedení uměleckých aktivit nebo za mimořádný umělecký počin.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Kulturní a umělecká činnost je postavena na tahounech, které tady máme. Jsem rád, že tu máme spoustu lidí, kteří se tomu věnují, proto je důležité jim veřejně poděkovat za to, co dělají pro lidi. Že se lidé mohou chodit bavit, mohou chodit na výstavy, že tady jsou lidé, kteří dělají v zázemí MěDK, v regionální knihovně a podobně. Ta skladba těch oceněných lidí je různorodá, a to dokládá to, že umělecká a kulturní činnost je v Karviné na velice slušné úrovni a musíme si těchto lidí vážit.” 

Oceněna byla Bohdana Najderová, scénáristka a režisérka divadélka bez opony, které působí při Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Fryštátě.

Ocenění bylo uděleno i Boženě Pálinkášové, která zasvětila celý svůj profesní život práci v karvinské knihovně, kde pracuje od roku 1984. Realizuje besedy a knihovnické lekce pro střední školy a kurzy počítačové gramotnosti. 

Z knihovny byla oceněna i Alica Stepková, která zde pracuje od roku 1978, pracovala na oddělení pro dospělé čtenáře, zajišťovala kulturní akce v Galerii Pod věží, podílela se také na spolupráci s Filmovým klubem v Karviné. V posledních několika letech pracuje na informačním oddělení. 

Oceněn byl i Marek Běhan, který se celý život věnuje svému největšímu koníčku fotografování. Od roku 2015 je členem Fotoklubu Karviná, od roku 2018 je jeho předsedou. Marek Běhan se zaměřuje na širokou škálu fotografických žánrů. 

Pro ocenění si přišli i zástupci mužského pěveckého sboru Hejnaɫ-Echo, který oslavil v roce 2020 100. výročí založení.

Osobností v oblasti kultury je i Eliška Frantová, která působí v MěDK od roku 1988. Celý svůj pracovní život zasvětila práci na pozici aranžér na propagačním oddělení. V současné době zajišťuje výtvarné návrhy a tvorbu veškerých propagačních materiálů.

Oceněn byl i fotograf Jan Kottas, který byl v roce 1976 byl u zakládání výtvarné skupiny fotografů Collegium 76, na jaře 2001 se společně s Dušanem Hartmannem stává iniciátorem vzniku Fotoklubu při MěDK v Karviné a stává se jeho předsedou.

Osobností v oblasti kultury se stal i Ondřej Janča, vystupoval například na Festivalu mladých laureátů mezinárodních soutěží v Polsku nebo sólově s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Ondřej Janča je také 1. klarinetistou Symfonického dechového orchestru Májovák.

V nepřítomnosti byla také oceněna spisovatelka Karin Lednická, která zpracovává historii regionu v trilogii Šikmý kostel, oceněna byla za mimořádný umělecký počin.

Oceněna v nepřítomnosti byla i Hana Šobrová, která od roku 1984 působí na škole jako učitelka klavírní hry a korepetitorka. Hned o rok později začala její dlouholetá

a velice úspěšná spolupráce se sborovým studiem Permoník. I Sborovému studiu Pemoník bylo uděleno ocenění u příležitosti 55. výročí založení, za mimořádný umělecký počin a reprezentaci města.

Zvlášť byla oceněna i malířka Renáta Filipová, která na zámku Fryštát převzala medaili MUDr Waclawa Olszaka.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Medaile Dr. Olszaka je jedno z nejvyšších vyznamenání města Karviné. Uděluje se především za významné celoživotní dílo, významný dopad v oblasti kultury a hlavně reprezentaci města. Přihlížíme i k tomu, pokud má oceněný životní jubileum a také je medaile udělována za mimořádný čin s republikový nebo zahraničním dosahem."
Renáta Filipová, oceněná výtvarnice, držitelka medaile MUDr. Waclawa Olszaka: "Za kulturu jsme už oceněná byla, tentokrát jsem udivena, tím, že jsem dostala takové vzácné ocenění, z toho jsem byla docela v šoku. Potěšilo mě, že někdo ocenil moje celoživotní snažení, moji práci.”

Paní Filipová je stále tvůrčí, 2. listopadu se uskuteční vernisáž její výstavy Nostalgie v Mánesově síni MěDK.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy