Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci si mohli vyzkoušet řemesla, SŠTaS Karviná pro ně otevřela Bránu řemesel

  • Karviná,

Střední škola techniky a služeb připravila pro žáky základních škol další ročník Brány řemesel. Co všechno tady na ně čekalo a co si mohli sami vyzkoušet prozradí naše další reportáž.

SŠ techniky a služeb v Karviné pořádá každoročně akci pro děti ze základních škol s názvem Brána řemesel.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: “Probíhá tři dny, od středy do pátku, zařadili jsme i mateřské školy a jde o seznámení se se školou, s řemesly, které učíme a s fungováním naší školy. Aby žáci věděli, že studovat se dá, dá se vyučit skvělým řemeslníkem, může přitom sportovat a může být šťastný a spokojený. Pozvali jsme bezpečnostní složky státu, PČR, hasiče a máme i ukázku z Rallye Dakar. Dále jsou naši vyučující připraveni soutěžním způsobem a zábavnou formou představit řemeslo.”

Které obory byste potřebovali podpořit, kde je menší zájem?

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: “Menší zájem je u kuchařů, číšníků, ale hlavně potřebujeme podpořit truhláře, elektrikáře a logistiku v průmyslu.”

Které obory naopak jsou natolik atraktivní, že musíte žáky i odmítat?

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: “ Odmítat musíme žáky v oboru Požární technik, je to maturitní obor a jsme jedna z mála škol v ČR, která poskytuje toto vzdělání a obrovský převis máme u oboru automechanik.”

Jak jste spokojená s počtem žáků na škole?

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: “V letošním roce jsme spokojeni, dělali jsme velké náborové aktivity, online formu, Bránu řemesel online s živým přenosem do základních škol, ale co si dítě neohmatá, není to to pravé ořechové.”

Do soutěžních prezentací oborů se zapojili nejen učitelé, ale i žáci.

Tomáš Pszczólka, učitel: “Prezentujeme tři obory, Mechanik-elektrotechnik se zaměřením Zabezpečovací protipožární regulační systémy a další obor je Mechanik elektrotechnických a instalatérských zařízení a poslední obor učební Elektrikář. Dva z nich jsou podporované MSK pomocí stipendií. Také v těch maturitních oborech mají žáci možnost výučního listu.”
Michaela Bardoňová, učitelka: “ Já vás vítáme v našem oboru Oční optik jemný mechanik s tím, že je to tříletý obor zakončený výučním listem. Naši žáci se učí v prvních ročnících jemnou mechaniku, jak zvládat ty brýle, jak je opravovat, zhotovovat podle lékařského předpisu. Ve druhých a třetích ročnících nastupují do firem přímo do optik, kde se naučí chod firmy.”

Že jsou na karvinské škole spokojeni, bylo vidět i na samotných žácích.

anketa: žák oboru Požární technik: “Tento obor bych doporučil, protože je to zajímavý obor, je to hodně práce, fyzicky náročné, pro sportovce a pro ty, co ho chtějí studovat a co se chtějí dále rozvíjet.”

Jak plánuješ budoucnost?

anketa: žák oboru Požární technik: “Chci se přihlásit ke členům HZS a uvidíme, kam to půjde.”

Jaká je šance, jak obvykle absolventi uspějí?

anketa: žák oboru Požární technik: “Teď za poslední dva roky, co jsme slyšeli, tak budou velmi nabírat, takže by byla šance vysoká.”

Karvinská škola je vyhlášená tím, že vychovala řadu vynikajících sportovců, paní ředitelka ocenila například úspěšného boxera Ladislava Plachetku.

Ladislav Plachetka, vicemistr republiky v boxu: “Učitelé mi s tím pomáhají, s tím sportem. Vybral jsme si obor instalatér, taťka mi říkal, že to dobře platí a je to dobrá práce, to mě zaujalo, proto jsme šel na instalatéra.

Brána řemesel je primárně určena pro žáky základních škol a také letos splnila svůj účel.

anketa: žáci ZŠ: “Nás zajímavé průmyslové obory a chceme si zkusit, jaké to je.” “Vybrala bych si kuchaře, baví mě vařit.”
Věra Hellerová, učitelka ZŠ Družby Karviná: “Ta škola sehrává důležitou roli v tomto regionu, protože z naší školy tady chodí většina studentů. Ta nabídka oborů je široká, jsme rádi, že sem můžou ty děti jít.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy