Přestřižením slavnostní pásky byl slavnostně otevřen další prostor Slezského vzdělávacího centra. Nachází se v sousední menší budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí. Samotná rekonstrukce byla konzultována s památkáři, protože jde o kulturní památku města. Některé prvky byly zachovány a vystaveny v hlavní budově.
Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Proměna byla zahájena minulým rokem. Projekt jsme chystali od roku 2018. Je za tím hodně práce, trápilo nás to, jelikož ta Mlynářova vila chátrala, obývali ji bezdomovci. Jsme rádi, že i v tak těžké době se nám podařilo zajistit prostředky a vilu opravit."
V přízemních prostorech se nachází zázemí pro děti a lektory, šatny, kabinety a laboratoř. V prvním patře pak vznikly dvě učebny.
Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "První učebna se soustředí na IT vzdělávání, legorobotiku, 3D tisky, druhá učebna je soustředěna na řemeslné aktivity a cílem je, aby tady probíhaly volnočasové aktivity dětí druhého stupně základní škol Karviné a okolních měst."
Znovuoživení dříve chátrající budovy a její přeměnu vedení Karviné přivítalo.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Myslím si, že takový objekt a jeho účelovost tady chyběla, takže Slezské vzdělávací centrum je výborný nápad, věřím tomu, že bude plně využit a že ho lidé, kteří tím projdou, tak jim to něco dá a pomůže jim to. Je to práce pana Ferfeckého a jeho týmu lidí, kteří měli obrovskou odvahu, že se do toho pustili. Přeci jen historické objekty v tom stavu, v jakém tady byly, není jednoduché rekonstruovat, není jednoduché na to získat finanční prostředky a jim se to podařilo. Takže jsem rád, že nám v rámci města pomohli, že ne vše zůstává jen na bedrech města, ale i soukromý sektor se zapojil. Je tady zase nová dominanta, která, si myslím, že bude krásná v rámci parku, v rámci Lázní Darkov, takže jsme za to rád. ”
V plánu je příprava workshopu pro okolní obce a města, kde budou prostory představeny. Mlynářova vila je rozšířeným zázemím Slezského vzdělávacího centra, které vzniklo z původního Janečkova mlýna z roku 1910. V posledních letech byla budova nevyužívaná a chátrala, ke změně došlo v roce 2015, kdy byla po náročné rekonstrukci otevřena hlavní pětipodlažní budova a od té doby slouží jako vzdělávací středisko pro firmy a úřady.