Pro účast na finálovém koncertě bylo vybráno 5 ansámblů – 3 sbory a 2 dechové orchestry.
Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: "Našimi soupeři byly 2 středoškolské sbory, jeden z Lublinu, PL a druhý Staten Island, New York. Průběh soutěže byl výrazně ovlivněn covidovou situací. Obvykle se soutěže účastní 8-10 hudebních těles."
Soutěž probíhá 2kolově – první částí je workshop s porotci, kdy porotce skutečně pracuje se sborem a ověřuje si jeho interpretační schopnosti před samotným soutěžním výkonem na jevišti. Vrcholem soutěže je vystoupení v Carnegie Hall.
Karin Grimová, sbormistryně Permoníku: "Ve 20 minutách jsme představili skladby inspirované našimi hudebními kořeny – slezskými a moravskými písněmi v excelentních úpravách skladatelů 20. a 21. století, jako je Bohuslav Martinů, Zdeněk Lukáš, Tereza Surovíková a opakovaně náš dvorní skladatel pan Jan Vičar. Při našem soutěžním vystoupení jsme spolupracovali s úžasným saxofonistou Michalem Žáčkem, který umocnil svým procítěným projevem vystoupení karvinského sboru."
Každý ze 3 členů poroty mohl udělit maximální počet 100 bodů za finálové vystoupení.
Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: "Všichni porotci nás ocenili vysokým hodnocením 98 bodů a k tomu nám předali každý své individuální bodové i slovní hodnocení."
Karin Grimová, sbormistryně Permoníku: "Nejvíce nás potěšilo hodnocení porotkyně Heather J. Buchanan, která s námi také pracovala na workshopu."
Heather J. Buchanan, porotkyně: "Děkuji, že jste přinesli krásnou hudbu z vašeho domova do Carnegie Hall a předvedli nám nádherné a srdečné vystoupení. Byla to čest s vámi pracovat a učit se od vás."
Vedle absolutního vítězství a samotného vystoupení v akusticky perfektním Sále Isaaca Sterna je pro Permoník Karviná největší výhrou, že se přes opakované překládání termínu soutěže kvůli pandemii podařilo udržet vysokou uměleckou úroveň sboru a navázat na tradici, kterou před více než půlstoletím začali budovat zakladatelé sboru Eva a Ivan Šeinerovi.