Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letos uběhlo 150 let od založení polské školy v Karviné-Ráji

  • Karviná,

Teď si připomeneme výročí 150 let otevření polské školy v Karviné-Ráji. Objekt, ve kterém se škola nacházela už slouží jiným účelům. Významné výročí si připomněli pamětníci, absolventi i žijící pedagogové společně na slavnosti, kterou uspořádali členové místního spolku PZKO.

Polská škola v Ráji vznikla před 150 lety v této budově. Jde to nejstarší školní budova ve městě. Vyučování tady skončilo před 40 lety, v současné době tady má své zázemí přírodovědná stanice. Přesto se na školu nikdy nezapomnělo a letos, právě pro připomenutí významného výročí, uspořádali lidé z PZKO Karviná-Ráj velkou oslavu.

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Škola v Ráji byla založena v roce 1872, bohužel, několikrát se musela stěhovat, měnilo se složení, byla malotřídka, dvoutřídka. Školu v roce 1982 bohužel zavřeli, jelikož bylo málo dětí, já jsem byla poslední první ročník, takže máme hezké vzpomínky na tuto školu."

Říká organizátorka oslav Ksenia Stuchlik. V přilehlé budově PZKO byla vzpomínková oslava oficiálně zahájena a spojena s kulturním vystoupením souboru "Dźwięk nebo absolventů souboru Promyk.

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Na závěr jsme zazpívali gorolskou hymnu, protože se nezapomíná ani na zpívání v Karviné - Šumí javor, šumí."

Zavzpomínat a setkat se s bývalými žáky přišla i dnes devadesátiletá Aurelie Pilecká. Byla velmi oblíbenou vychovatelkou a absolventi se s ní rádi setkali.

Aurelie Pilecká, bývalá zaměstnankyně školy: "Já mám pěkné vzpomínky. Vždycky jsem říkala, že děti je třeba něčím zaměstnat a bude dobře, a tak to bylo po celou dobu, co jsem pracovala."

Mezi pozvanými hosty nechyběla generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołejko-Chwastowicz, která vyznamenala dva členy polské skupiny Tadeusze Owczarzy a Vladislava Owczarzy, kteří vlastní nejvíce fotografií a dokumentů o škole.

Izabella Wołejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "Dnes jsem viděla, jak silné je pouto mezi absolventy, vlastně jde o budování jednoty, o síly skupinu, o aktivizaci, což jsou hlavní motivy mého osobního patronátu."

Na akci nechyběli ani další významní hosté, kteří na budově bývalé školy slavnostně odhalili pamětní desku k tomuto výročí.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora:"Chci poděkovat místnímu PZKO a všem těm absolventům, kteří se přičinili k připomnění tohoto výročí, zorganizovali pěknou pamětní akci a my jsme ji mohli podpořit. V rámci této podpory vidíte pamětní desku, která bude navěky připomínat, že v této budově sídlila polská škola."

Účastníci oslav do své bývalé školy znovu nahlédli a společně zavzpomínali i u vystavených fotografií.

anketa: účastníci oslavy: "Na fotografiích jsme se našli. My jsme tu byli taková jedna velká rodina." "Hodně dobré vzpomínky mám. Chodil sem do školy můj otec, chodil sem i syn, který dnes vystupoval. Lidí znám skoro všechny, některé nepoznám, ale až se připomenou, tak se dozvím, že chodil s ním do třídy." "Zážitky jsou, to se nedá zapomenout, jsou momenty, které si vzpomínáte ještě dnes."

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Jsme nadšeni, že tolik lidí mělo zájem, jsou to nejen absolventi, ale i přátelé školy."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy