Miniveletrhem sociálních služeb byla odstartována každoroční akce Sociální služby na dlani.
Martina Smužová, vedoucí odboru sociálních služeb MMK: "Jedná se o představení sociálních a návazných služeb, které ve městě máme, a které jsou zaměřeny na všechny cílové skupiny., které ve městě mohou být."
Každá služba se zájemcům prezentovala a poskytovala potřebné informace. Jako například služba nazvaná Anděl strážný. Tato služba poskytuje jistotu, bezpečí a pomoc v krizových situacích seniorům i lidem s postižením, doma i venku ve chvílích, kdy jsou sami.
Jarmila Kretková, sociální pracovnice: "Jsme tísňová péče a zapůjčujeme klientům monitorovací zařízení. Každé to monitorovací zařízení má SOS tlačítko, kterým se klient dovolá na pult tísňové péče, dispečerky kontaktují se s tím klientem hlasitým hovorem."
Dispečerky pak situaci vyhodnotí a kontaktují buď jeho osoby blízké nebo rovnou zavolají rychlou záchrannou službu. SOS tlačítko má klient u sebe i venku a některé jsou vybaveny i automatickou detekcí pádu.
Svou prezentaci tady měly i pracovnice zabývající se pěstounskou péčí.
Blanka Dombrovská, zástupkyně vedoucí Náhradní rodinné péče Centra sociálních služeb Ostrava: "Náš stánek propaguje náhradní rodinnou péči, momentálně jsme tady tři organizace, které tuto péči zajišťují, je to Slezská diakonie, Centrum psychologické pomoci a Centrum sociálních služeb Ostrava, které tady má pobočku v Karviné. Náhradní rodinná péče je o tom, že děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině, mohou vyrůstat v rodině náhradní, u pěstounů. Pěstounem se může stát každý, kdo má srdce na pravém místě a kdo má možnost nabídnout náruč těmto dětem.”
Moravskoslezský kraj je na špici pěstounství v rámci celé republiky.
Blanka Dombrovská, zástupkyně vedoucí Náhradní rodinné péče Centra sociálních služeb Ostrava: "Pěstounství má v MSK velkou tradici, byli jsme první v MSK, kteří začínali s pěstounskou péčí.”
Každá zájemce o pěstounství se musí obrnit trpělivostí, protože ho čeká běh na dlouhou trať.
Blanka Dombrovská, zástupkyně vedoucí Náhradní rodinné péče Centra sociálních služeb Ostrava: "Začíná to tím, že si musí podat na magistrátě příslušného města žádost na pěstounskou péči, musí pak projít přípravou a teprve pak může být pěstounem. Do pěstounské péče se mohou dostat děti už od narození. Máme tři druhy pěstounské péče, na dobu přechodnou, zprostředkovanou a nezprostředkovanou, Do pěstounské péče na dobu přechodnou se dostávají děti už od narození, kdy pěstouni přebírají děti už z porodnice, když je to potřeba."
Vyvrcholením akce Sociální služby na dlani bude ocenění pracovníků v sociální oblasti ve středu 12. října.