Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit

  • Karviná,

Lokalita v části Karviné-Doly, kde se nacházela gigantická černá skládka je uklizena.Postarali se o to dobrovolníci neziskové organizace Adesse ecology. Úklid si rozložili do několika etap.

Takto zaneřáděná byla část lokality v Karviné-Dolech, bývalá sběrna u Jindřišky, kam si lidé lhostejní k životnímu prostředí zvykli odvážet kde co. Nejčastěji pneumatiky nebo lednice. Partě lidí z Karviné, kterou dali dohromady zakladatelé neziskové organizace Adesse ecology, to nedalo spát a rozhodli se skládku před rokem a půl postupně uklízet až do podoby, jak vypadá dnes.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Máme odvezeny téměř všechen objemný odpad, celkově 24 tun. Na začátku jsme odváželi skelety z ledniček, byly tady dřevěné palety, největší objem byly plastové nárazníky, bužírky a obaly z kabelů."

Spolek oslovil i několik ekologických organizací, firem, vlastníků pozemků, nadací i město. Několik z oslovených subjektů pak dobrovolníkům podalo pomocnou ruku.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Asental nám tady pravidelně přistavuje kontejnery, město Karviná se aktivně podílí, Elektrowin a obrovskou spoluúčast cítíme z Nadace OKD, která nám pomáhá finančně."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Veškeré aktivity ekologických organizací nebo spolků ať už Adesse  ecology nebo Trash Hero, vítáme, protože tyto spolky se snaží zachránit životní prostředí. Dodáváme jim pracovní rukavice, pytle na sběr, pomáháme jim vytipovávat místa ve městě a vítáme tuto aktivitu. Veškeré tyto aktivity vedou k úsporám v rozpočtu města.” 

Na místě zůstal nebezpečný odpad eternit a těžká suť. Tyto odpady budou muset být extra zklikvidovány. Od doby, kdy se tady začalo uklízet, skládka znovu nerostla, a to díky fotopastím a také uzamykatelné příjezdová bráně, která je posunuta hned k výjezdu z kruhového objezdu.Tím ale aktivita Adesse Ecology nekončí.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Co se týče této skládky, chceme odstranit menší odpady, které se už budou vesměs pytlovat, potom se chceme přesunout na další černou skládku, která se nachází také v této lokalitě."

V plánu mají členové spolku také výsadbu stromků v pohornické oblasti a rádi by někdy v budoucnu zrealizovali i jejich vizi, výsadbu sadového parku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy