Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slováci žijící v Karviné společně přivítali Vánoce

  • Karviná,

Vánoční čas společně strávili i Slováci žijící v Karviné. Připomněli si společně s folklorním souborem Makovníček slovenské tradice prostřednictvím pásma koled a vinšování.

Pár dní před Štědrým večerem se každoročně scházejí členové karvinské Obce Slováků, aby si společně připomněli tradice, které ve své rodné zemi jejich předci udržovali. Letos jim vánoční atmosféru přijel navodit dětský folklorní soubor Makovníček z Makova. Většina písní, koled a zvyků pochází z jejich regionu.

Jana Petrovičová, spoluvedoucí folklorního souboru Makovníček: "Snažíme se dělat autentický folklor, hledáme staré písně, zvyky a tradice a snažíme se je oživovat a předkládat je dnešní generaci. Naše škola má nastavený vzdělávací program, který se jmenuje “Moderní škola si ctí tradice.” Máme tablety, počítače, interaktivní tabule, učíme se cizí jazyky, ale velmi dbáme na to, abychom si ty tradice uchovaly, protože to je to je to jedinečné, co každá obec má."

V programu také zaznělo prostřednictvím symbolických svíček poselství, na které by lidé neměli zapomínat.

Barbora Balážová, účinkující: “Šlo o to, že když se nám ze života ztratí to nejlepší, jako je láska, mír nebo víra, tak vždy tady máme nějakou naději. Vždycky nám ji něco dá. Pro nás tu naději poslal pan Ježíš, který se nám narodil."
Vilma Krňávková, vedoucí Obce Slováků v Karviné: "Jsem velmi ráda, že můžeme dělat tato setkání, chtěla bych poděkovat městu Karviná, který nás dotačně podporuje a tak je to i i s tímto vánočním střetnutím. Má to pro nás Slováky velký význam, protože jsme tu v zahraničí a mnozí se asimilovali, ta slovenština je tady slyšet velmi málo. Jsem ráda, že se celý program odvíjel v slovenském jazyce.” 

Na závěr celého programu zazněla vánoční píseň Tichá noc, kterou si zazpívali všichni společně a také si navzájem popřáli.

Jana Petrovičová, spoluvedoucí folklorního souboru Makovníček: "Štěstí a svatý pokoj od těžkých starostí. Takové běžné starosti jsou součástí života, ale já si velmi přeji, abychom oba národy žili v dobré pohodě a dobrém vztahu, jako doteď. My chodíme do Čech i po rozdělení republiky stále jako domů. Nemám pocit, že jdeme do zahraničí. My jsme tu doma, v mých pocitech."
Vilma Krňávková, vedoucí Obce Slováků v Karviné: "Ráda bych všem popřála, aby to vánoční kouzlo rozehřálo všem srdce láskou, štěstím, pokojem, soudržností a když se budou setkávat v rodinném kruhu, aby jim to pouto a radost vydržela po celý rok 2023 a zkusme uvěřit, že bude lepší nebo aspoň tak dobrý, jako tento.” 
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy