Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prezident ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji v Karviné

Karviná |

Dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje prezident České republiky Petr Pavel ukončil v Karviné. Na zámku Fryštát se setkal s primátorem města a v budově infocentra na náměstí podebatoval se zástupci organizací, kteří se podílejí na rozvoji kulturního, sportovního a společenského života.

Prezident České republiky Petr Pavel přijel k zámku Fryštát hodinu před polednem i se svou chotí, kde je uvítal primátor Karviné. Na zámku se pak podepsal do Pamětní knihy města, převzal dar v podobě obrazu karvinského rodáka, malíře Jakuba Špaňhela, se zástupci města poobědval a také si vyslechl názory a připomínky primátora města například k současnému nastavení sociálního systému, rozpočtovém určení daní a podobně.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Přiznám se, že jsme řešili hlavně tu sociální otázku, která nás trápí nejvíce. ten sociální systém není dobře nastavený, nevnímáme to jen my, ale mnoho měst v ČR. My máme nejvyšší nezaměstnanost, nejvíce exekucí, to není z ničeho nic, my potřebujeme, aby ti lidé věděli , ať už je to otázka exekučního zákona, otázka nezaměstnanosti, že potřebujeme pomoc státu ve vztahu k novým investorům, těch nástrojů je mnoho, ale město samotné to nezvládne, potřebujeme podporu kraje, vlády a pokud je podpora prezidenta, o to je to lepší.”

Po jednání, které se protáhlo, se pak prezident přesunul přes náměstí do nové galerie města v budově infocentra, kde se setkal s místními zástupci organizací. Zhruba za hodinu pak svou návštěvu Moravskoslezského kraje shrnul před novináři v tiskové konferenci a reagoval i na podněty, které mu primátor Karviné předložil.

Petr Pavel, prezident České Republiky: "Nastavení naší sociální politiky, nastavení sociálních dávek, odebrání pravomocí od obc směrem do centra tady vytváří mnohem více problémů než je to ve velkých městech a bez zásahu zvenčí místní samosprávy ty problémy nejsou schopny řešit. Dochází k odlivu lidí, především mladých lidí, kteří by mohli být perspektivou pro svá města a region a struktura obyvatelstva tady ve městě se mění takovým způsobem, že moc perspektivy do budoucna a je zapotřebí zásahu státu a pomoci zvenčí. My si uděláme celkovou analýzu, zároveň se na dalším jednání s premiérem Fialou pobavím o tom, jak on vidí výsledky výjezdního zasedání vlády, které bylo plánováno do Jeseníku, jak on vnímá ty regionální problémy a přijdeme s návrhem konkrétních kroků na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v těch problémech, které samy řešit nemohou."

Besedy, která probíhala v galerii se mimo jiné zúčastní i zástupci Iniciativy Dokořán, která se výraznou měrou podílí na rozvoji kulturního života ve městě.

Michael Sikora, zástupce Iniciativy Dokořán: “Za Iniciativu Dokořán jsme mu přiblížili naši činnost, co v Karviné děláme, kam se snažíme posouvat, jak se snažíme sledovat jednotlivé světové trendy a jak jsme aktivní v rámci různých rozvojových trendů města nebo kraje a pan prezident to pozitivně kvitoval a byl rád, že se setkal s Karviňáky, kteří ve městě něco pozitivního dělají.” 

Návštěvě Karviné předcházelo fárání prezidenta na dole Darkov a debata s místními horníky a také setkání s hejtmanem MSK v Ostravě.

Nahlásit chybu


K tématu

Garáže v Karviné využívají nepřizpůsobiví k bydlení, město nemá páky, jak tomu zabránit

20. května 2023 14:29 | Karviná | Monika Danková

Svázané ruce má vedení Karviné v případě vyřešení problémů v garážové osadě v Karviné-Novém Městě. Několik garáží totiž neoprávněně využívají lidé k bydlení. Nezabírají ani domluvy, ani pokuty a současná legislativa na takové případy nemyslí.

Nepřizpůsobiví lidé využívají garáže v Karviné k bydlení, město hledá řešení

19. května 2023 16:29 | Celý MS kraj | Monika Danková

Svázané ruce má vedení Karviné v případě vyřešení problémů v garážové osadě v Karviné-Novém Městě. Několik garáží totiž neoprávněně využívají lidé k bydlení. Nezabírají ani domluvy, ani pokuty a současná legislativa na takové případy nemyslí.

Sociální služby Karviná oslavily 20 let své existence

13. června 2023 17:24 | Karviná | Monika Danková

Sociální služby mají v dnešní době své nezastupitelné místo a v Karviné jsou dostupné pro každého už dvacet let. V Obecním domě Družba se proto konal oslava k tomuto jubileu.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Opilý ujížděl policii a v Havířově srazil chlapce, na krku má obecné ohrožení

Včera 8:21 | Havířov | Jiří Cileček

Loni v září několik kilometrů zběsile ujížděl policistům. Byl opilý a bez řidičáku. Ohrozil mnoho lidí a v Havířově nakonec srazil chlapce u přechodu pro chodce. Policie dlouho prověřovala, kolik lidí celkem ohrozil a nyní případ překvalifikovala. 53letý muž byl obviněn z obecného ohrožení a nyní mu hrozí až 8 let vězení.

Filmoví fanoušci si prohlédli zázemí karvinského kina Centrum

17. dubna 2024 16:02 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

Stonavští předškoláci absolvovali zápis do 1. třídy

17. dubna 2024 14:21 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští předškoláci během dvou dnů absolvovali zápisy do první třídy.

Manželé Kubovi oslavili zlatou svatbu

17. dubna 2024 14:20 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Velmi slavnostní atmosféra zavládla v neděli 14.4. na stonavské radnici. Manželé Kubovi tady po padesáti letech obnovili svůj svatební slib.

Body si fotbaloví soupeři ve Stonavě rozdělili

17. dubna 2024 14:18 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští fotbalisté mají za sebou další zápas jarní sezóny. Na domácím hřišti tentokrát hostili Háj ve Slezsku.

Prezident ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji v Karviné
Vydáno 1. dubna 2023 17:26, Karviná, Monika Danková
Dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje prezident České republiky Petr Pavel ukončil v Karviné. Na zámku Fryštát se setkal s primátorem města a v budově infocentra na náměstí podebatoval se zástupci organizací, kteří se podílejí na rozvoji kulturního, sportovního a společenského života.

Prezident České republiky Petr Pavel přijel k zámku Fryštát hodinu před polednem i se svou chotí, kde je uvítal primátor Karviné. Na zámku se pak podepsal do Pamětní knihy města, převzal dar v podobě obrazu karvinského rodáka, malíře Jakuba Špaňhela, se zástupci města poobědval a také si vyslechl názory a připomínky primátora města například k současnému nastavení sociálního systému, rozpočtovém určení daní a podobně.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Přiznám se, že jsme řešili hlavně tu sociální otázku, která nás trápí nejvíce. ten sociální systém není dobře nastavený, nevnímáme to jen my, ale mnoho měst v ČR. My máme nejvyšší nezaměstnanost, nejvíce exekucí, to není z ničeho nic, my potřebujeme, aby ti lidé věděli , ať už je to otázka exekučního zákona, otázka nezaměstnanosti, že potřebujeme pomoc státu ve vztahu k novým investorům, těch nástrojů je mnoho, ale město samotné to nezvládne, potřebujeme podporu kraje, vlády a pokud je podpora prezidenta, o to je to lepší.”

Po jednání, které se protáhlo, se pak prezident přesunul přes náměstí do nové galerie města v budově infocentra, kde se setkal s místními zástupci organizací. Zhruba za hodinu pak svou návštěvu Moravskoslezského kraje shrnul před novináři v tiskové konferenci a reagoval i na podněty, které mu primátor Karviné předložil.

Petr Pavel, prezident České Republiky: "Nastavení naší sociální politiky, nastavení sociálních dávek, odebrání pravomocí od obc směrem do centra tady vytváří mnohem více problémů než je to ve velkých městech a bez zásahu zvenčí místní samosprávy ty problémy nejsou schopny řešit. Dochází k odlivu lidí, především mladých lidí, kteří by mohli být perspektivou pro svá města a region a struktura obyvatelstva tady ve městě se mění takovým způsobem, že moc perspektivy do budoucna a je zapotřebí zásahu státu a pomoci zvenčí. My si uděláme celkovou analýzu, zároveň se na dalším jednání s premiérem Fialou pobavím o tom, jak on vidí výsledky výjezdního zasedání vlády, které bylo plánováno do Jeseníku, jak on vnímá ty regionální problémy a přijdeme s návrhem konkrétních kroků na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v těch problémech, které samy řešit nemohou."

Besedy, která probíhala v galerii se mimo jiné zúčastní i zástupci Iniciativy Dokořán, která se výraznou měrou podílí na rozvoji kulturního života ve městě.

Michael Sikora, zástupce Iniciativy Dokořán: “Za Iniciativu Dokořán jsme mu přiblížili naši činnost, co v Karviné děláme, kam se snažíme posouvat, jak se snažíme sledovat jednotlivé světové trendy a jak jsme aktivní v rámci různých rozvojových trendů města nebo kraje a pan prezident to pozitivně kvitoval a byl rád, že se setkal s Karviňáky, kteří ve městě něco pozitivního dělají.” 

Návštěvě Karviné předcházelo fárání prezidenta na dole Darkov a debata s místními horníky a také setkání s hejtmanem MSK v Ostravě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000036448/prezident-ukoncil-navstevu-v-moravskoslezskem-kraji-v-karvine