Žáci posledních ročníků základních škol a studenti středních škol z Karviné dostali v lednu společné zadání v rámci projektu ARV pro energetiku a udržitelnost, který připravila Karviná ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze. Za úkol měli nasimulovat pomocí speciálního softwaru umístění fotovoltaických panelů na střechy tří karvinských budov.
Robert Wawerka, vedoucí výzkum. odd. Monitoring a řízení inteligentních budov, ČVUT: "Jejich zadáním bylo navrhnout fotovoltaický systém na stávající budovy, aby snížily energetickou náročnost daného objektu. Museli si poradit s mnoha překážkami, okolí kolem budov, některé budovy v okolí jsou vyšší, zároveň tam je zeleň, to museli vzít v potaz. Byli jsme překvapeni, že všechny školy, všichni studenti toto zvládli velmi dobře, všichni zvládli dané budovy odsimulovat."
Celkem se soutěže účastnilo deset zástupců škol, oceněni byli všichni, tři nejlepší dostali i ceny navíc. V pořadí třetí skončilo karvinské gymnázium, druhá byla Základní škola Prameny a první místo patří Základní škole U Lesa. Vítězové nabídli v simulaci komplexní řešení.
Robert Wawerka, vedoucí výzkum. odd. Monitoring a řízení inteligentních budov, ČVUT: "Nejen navrhnutí fotovoltaiky na daném objektu, ale zároveň studenti zhodnotili i ekonomiku a další návazná opatření, tzn., kde by přebytky vyrobené energie mohly být využity třeba v rámci okolních budov nebo v rámci dobíjecí stanice atd.”
Lukáš Mikeska, výherce v projektu: "Nám byla vybrána budova knihovny, na které jsme pracovali od začátku školního roku, někdy od listopadu až do března. Jako oříšek bylo naučit se pracovat s tím programem.”
Jan Kokotek, výherce v projektu: "Nás úplně nejdřív napadlo, že se všude rozmáhají elektromobily, že by to mohly být dobíjecí stanice i aby se ušetřilo na topení, že by to mohly být tepelné čerpadla."
Pilotní projekt byl vyhodnocen jako úspěšný a příští rok nabídne žákům základních škol a studentům středních škol další výzvu, s podobným tématem týkající se energetiky a udržitelnosti.