Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné se konal 24. ročník Romského festivalu, pro zakladatele Milana Ference poslední

Karviná |

V Karviné se konal tradiční Romský festival. Temperamentní hudba zněla v areálu letního kina, na pódiu se střídaly nejrůznější kapely a interpreti a vytvářely tak skvělou atmosféru pro návštěvníky ze všech koutů republiky.

Letní kino v parku Boženy Němcové patřilo už po čtyřiadvacáté Romskému festivalu. Pro jeho zakladatele Milana Ference z občanského sdružení Romů Severní Moravy byl prý poslední, který organizuje, rád by přenechal pořádání někomu mladšímu.

Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Rozhodně bych chtěl, aby festival zůstal, ale strašně bych si přál, abych už já nebyl organizátorem, ale jiní, mladší, protože už jsem v letech a mě to i ubíjí, marné, ta sedmdesátka tady je a člověk to cítí. Neříkám fyzicky, ale je to zodpovědnost. Čím jsme starší, tím víc přemýšlím o tom, že bychom se měli vracet ke kořenům, myslím tím i tu hudební produkci, protože dneska ti mladí mají svůj styl, svůj vkus a na ty festivaly chodí i starší lidi."

Vracet se ke kořenům se dařilo organizátorům po celou dobu fungování tohoto festivalu, typické tance, žhavé rytmy, kroje nebo cimbálovky byly součástí každého ročníku od samého začátku. Organizátoři sem do Karviné přivedli desítky romských i neromských kapel, na které se obecenstvo těšilo, nepřeberné množství zahraničních muzikantů a známých interpretů, vzpomeňme například slovenského zpěváka Rytmuse, Lucii Bílou, Jana Bendiga, ale příležitost vystoupit dostali i  místní kapely a interpreti.

Richard Samko, moderátor Romského festivalu: "Tohle je nejlepší pořadatel v celé ČR, jeden z mála, co ví, co je tradice a proto tady už 24 let vystupují tradiční kapely s romským srdcem."
Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Já vnímám tu naši kulturu jako něco, co my vlastníme a kromě kultury a řeči nevlastníme nic, my jsme národ, etnikum, co má svou kulturu a tu je třeba pěstovat."

I letos byl výběr interpretů pestrý a přilákal do letního kina všechny věkové kategorie návštěvníků.

anketa: návštěvníci festivalu: "Přilákal mě hlavně tady ten Romfest, co je hodně roků u nás v Karviné a pobavení, zábava, kultura naše a skvělé kapely." "Lidi se baví, je to tu pěkné."

A pokaždé, při každém ročníku, se návštěvníci z celé Moravy, Čech, Slovenska a Polska ukázali jako výborní tanečníci a lidé, kteří se umí bavit.

Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Především si vážím, že nebyly žádné problémy, kde by musela zasahovat městská nebo státní policie. Nikdo za mnou nikdy za těch 24 let nepřišel, že by se něco vyšetřovalo, tam se něco ukradlo, rozbilo, a na to jsme pyšný. "

Jestli bude 25. ročník a kdo převezme štafetu v organizaci, je zatím ve hvězdách. Hlavní organizátor Milan Ferenc je ale připraven svému následníkovi ve startu pomoci.

Nahlásit chybu


K tématu

V karvinském letním kině se konal 24. ročník Romského festivalu

7. července 2023 16:11 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se konal tradiční Romský festival. Temperamentní hudba zněla v areálu letního kina, na pódiu se střídaly nejrůznější kapely a interpreti a vytvářely tak skvělou atmosféru pro návštěvníky ze všech koutů republiky.

Prázdniny jsou za dveřmi, letní kino v Karviné ožije už tento pátek

27. června 2023 18:29 | Karviná | Monika Danková

Prázdniny jsou za dveřmi a s letními měsíci ožívá i promítání v letním kině. První projekce se uskuteční už tento pátek 30. června.

Slezskoostravské filmové pátky zvou na letní večerní promítání

25. července 2023 14:58 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava opět chystá letní filmová promítání. Tři komedie a životopisné drama budou k vidění v průběhu srpna vždy v pátek na různých místech obvodu. Vstup bude tradičně zdarma.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Na Lodičkách v Karviné se dokončují úpravy okolí, jezero se ještě zarybní

Firma, která zajišťovala práce na odbahnění jezera Lodiček a úpravy břehů včetně výstavby nové lávky, ukončila zadané práce. Pro celkový efekt jsou ale nutné další kroky, včetně zarybnění jezera.

Jezero v karvinském parku Boženy Němcové čeká zarybnění

Firma, která zajišťovala práce na odbahnění jezera Lodiček a úpravy břehů včetně výstavby nové lávky, ukončila zadané práce. Pro celkový efekt jsou ale nutné další kroky, včetně zarybnění jezera.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Radnice v Havířově zvažuje udělat z dětské skupiny školku

23. května 2024 20:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Po otevření by zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

23. května 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

V Karviné se konal 24. ročník Romského festivalu, pro zakladatele Milana Ference poslední
Vydáno 11. července 2023 15:11, Karviná, Monika Danková
V Karviné se konal tradiční Romský festival. Temperamentní hudba zněla v areálu letního kina, na pódiu se střídaly nejrůznější kapely a interpreti a vytvářely tak skvělou atmosféru pro návštěvníky ze všech koutů republiky.

Letní kino v parku Boženy Němcové patřilo už po čtyřiadvacáté Romskému festivalu. Pro jeho zakladatele Milana Ference z občanského sdružení Romů Severní Moravy byl prý poslední, který organizuje, rád by přenechal pořádání někomu mladšímu.

Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Rozhodně bych chtěl, aby festival zůstal, ale strašně bych si přál, abych už já nebyl organizátorem, ale jiní, mladší, protože už jsem v letech a mě to i ubíjí, marné, ta sedmdesátka tady je a člověk to cítí. Neříkám fyzicky, ale je to zodpovědnost. Čím jsme starší, tím víc přemýšlím o tom, že bychom se měli vracet ke kořenům, myslím tím i tu hudební produkci, protože dneska ti mladí mají svůj styl, svůj vkus a na ty festivaly chodí i starší lidi."

Vracet se ke kořenům se dařilo organizátorům po celou dobu fungování tohoto festivalu, typické tance, žhavé rytmy, kroje nebo cimbálovky byly součástí každého ročníku od samého začátku. Organizátoři sem do Karviné přivedli desítky romských i neromských kapel, na které se obecenstvo těšilo, nepřeberné množství zahraničních muzikantů a známých interpretů, vzpomeňme například slovenského zpěváka Rytmuse, Lucii Bílou, Jana Bendiga, ale příležitost vystoupit dostali i  místní kapely a interpreti.

Richard Samko, moderátor Romského festivalu: "Tohle je nejlepší pořadatel v celé ČR, jeden z mála, co ví, co je tradice a proto tady už 24 let vystupují tradiční kapely s romským srdcem."
Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Já vnímám tu naši kulturu jako něco, co my vlastníme a kromě kultury a řeči nevlastníme nic, my jsme národ, etnikum, co má svou kulturu a tu je třeba pěstovat."

I letos byl výběr interpretů pestrý a přilákal do letního kina všechny věkové kategorie návštěvníků.

anketa: návštěvníci festivalu: "Přilákal mě hlavně tady ten Romfest, co je hodně roků u nás v Karviné a pobavení, zábava, kultura naše a skvělé kapely." "Lidi se baví, je to tu pěkné."

A pokaždé, při každém ročníku, se návštěvníci z celé Moravy, Čech, Slovenska a Polska ukázali jako výborní tanečníci a lidé, kteří se umí bavit.

Milan Ferenc, organizátor, zakladatel Romského festivalu: "Především si vážím, že nebyly žádné problémy, kde by musela zasahovat městská nebo státní policie. Nikdo za mnou nikdy za těch 24 let nepřišel, že by se něco vyšetřovalo, tam se něco ukradlo, rozbilo, a na to jsme pyšný. "

Jestli bude 25. ročník a kdo převezme štafetu v organizaci, je zatím ve hvězdách. Hlavní organizátor Milan Ferenc je ale připraven svému následníkovi ve startu pomoci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000038059/v-karvine-se-konal-24-rocnik-romskeho-festivalu-pro-zakladatele-milana-ference-posledni