Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Autobusy karvinské MHD mají novou image a jsou vybaveny čidly pro počítání cestujících

  • Karviná,

V Karviné začaly jezdit nové autobusy městské hromadné dopravy. Kromě změněné image mají zabudované i počítadlo cestujících, zvětšený prostor pro kočárky, klimatizaci i vlastní wifi routery.

Zeleno bílou barvu autobusů MHD postupně nahrazuje v Karviné barva černo bílá. 

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "My jsme spustili v tomto měsíci šest nových dieselových autobusů a jeden na bio CNG s tím, že do konce roku pořídíme ještě dva nové elektrobusy. Všechny autobusy jsou v novém vizuálu a autobusy jsou vybaveny maximálním možným zatmavěním oken, to je pro tepelný komfort zejména v letních měsících, kdy propustnost skel slunečních paprsků je velmi omezena."

Kromě toho je jsou autobusy nově v MHD klimatizovány. Klimatizace má dva okruhy, zvlášť pro řidiče a zvlášť pro cestující.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: " Je uzpůsobena tak, aby si řidič mohl upravit teplotu pro kabinu a zároveň pro cestující, tím se zachová tepelný komfort pro řidiče a zvlášť pro cestující, protože v minulosti docházelo k tomu, že když byl systém jednookruhový, tak se mohl vychlazovat víc salon pro řidiče nebo naopak.”

Autobus má také na podlaze lepší protiskluzové povrchy, tyčky jsou nerezové a sedadla z mikrovláken, které více odolávají znečištění. Nad koly jsou také kartáče zachycují prach. Nově mají také autobusy čidla, která monitorují počet cestujících při nástupu a výstupu.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Je to novinka pro nový tendr na deset let, který jsme obhájili v rámci města Karviné. Čidla slouží k tomu, že jsme schopni monitorovat zejména počty cestujících na výstupních zastávkách. Doposud se cestující pouze zaevidoval při nástupu, ale neměli jsme přesnou představu o tom, kde kolik cestujících na jaké zastávce vystoupí. Systém spočítá počty cestujících na jednotlivých zastávkách. Bude to vyhodnocovat koordinátor kraje pro město Karviná a zase městu Karviná bude sloužit k tomu, že může do budoucna lépe optimalizovat linky podle toho, kolik a jak jsou využívány jednotlivé zastávky a mnohem lépe plánovat dopravu v budoucnu."

Nově jsou také autobusy z bezpečnostního důvodu vybaveny asistencí jízdy v jízdních pruzích.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Zároveň mají kolizní kamery právě pro případ nějaké nehody a podobně. Autobusy jsou vybaveny wifinou a nabíjecím zařízením USB pro cestující.” 

Řidiči mají v nových autobusech větší prostor a zvýšený komfort pro práci.

Tomáš Badura, technik a řidič: "Jsou tady změny v tom, že celý prostor palubního počítače je digitalizovaný, nově je řidiči k dispozici lednička, celý prostor je klimatizovaný, jsme odděleni touto zástěnou. Sedadlo řidiče je ergonomické, takže nemůžu si stěžovat. "

Počet míst k sezení je v těchto autobusech 30, celkem dokáže autobus převézt najednou až 80 cestujících.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Upravovali jsme počet míst tak, abychom zvětšili prostor pro kočárky, což je obecně ve městech velký trend, aby se vlezly do autobusu dva kočárky, případně kočárek a vozíček pro postižené cestující.”

V Karviné tak bude jezdit celkem 9 nových autobusů v černobílém provedení. Šest stávajících, které mají stáří do čtyř let, ještě doslouží ve stávající zeleno bílé podobě. Postupně pak i ony budou nahrazeny novými černobílými autobusy.

Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail