Zástupci Karviné a Českého Těšína, měst, která se zapojila do společného projektu na likvidací jmelí na stromech, se sešli v parku Boženy Němcové, kde byl tento škůdce rozšířen nejvíce, aby projekt zhodnotili a předali si zkušenosti.
Karel Kula (NESTRANÍCI), starosta Českého Těšína: "Jsme rádi, že jsme se do toho projektu pustili společně s Karvinou, protože takových projektů moc není. Tu zeleň je třeba šetřit a chránit. Podařilo se ošetřit a ořezat 330 stromů, což je výborné číslo, ale také bohužel některé stromy byly už tak napadeny tím jmelím, takže jsme je museli skácet. Bude ale i nová výsadba, aby se ta skácená dřevina mohla nahradit.”
Nová výsadba už proběhla a bude dále probíhat i v Karviné.
Tomáš Trampler, správce zeleně: "Je super, že se nám do projektu podařilo včlenit i výsadby. Dotace nám umožnila vysadit 141 stromů, které zafinancuje. Vysazeny budou na celém území města. Snažili jsme se vybírat druhy stromů, které rostou v tomto prostředí přirozeně, jedná se především o habry, lípy, kvetoucí třešně a podobně.”
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Myslíme si, že projekt byl úspěšný, sami občané to uvidí v době, kdy se ty stromy, které byly ošetřeny, zazelenají. Měly by být více zelenější a zdravější a to by také mělo pomoc ovzduší, i proto se ten projekt dělal."
Projekt bude pokračovat až do konce dubna, třeba tento strom na ošetření ještě čeká.
Podle Lukáše Křižánka je před arboristy ještě kus práce.
Lukáš Křižánek, vedoucí arboristického týmu: "Náročné to bylo dost a ještě to náročné bude, než dokončíme projekt. Co bylo ale nejnáročnější, když jsme vylezli do koruny stromu a zjistili jsme podle projektu, že máme provádět zdravotní řez, ale to zajmelení je v takovém stavu, že jsme museli provádět hlubší řezy, které ale nemáme nejradši, protože ten výsledek není úplně dokonalý."
Habitat stromu, čili jeho přirozený vzhled, pak vypadá jinak než by měl i když samotný storm hlubší řez nijak nepoškodí. Kus práce čeká i na pracovníky Technických služeb, kteří dostali projekt také na starosti.
Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Samozřejmě to nebylo jednoduché, musím přiznat, že jsme si museli najmout hodně specialistů a odborníků. Naší výhodou bylo, že jsme byli znalí místního terénu a také to, že jsme měli ve svých skladech místo, takže jsme nemuseli převážet materiál mimo město. Náročné to bylo i v tom, že souběžně jsme prováděli ořezávání větví, kácení stromů a také jsme museli vymyslet, jak na místě štěpkovat 1,32 materiál na místě, abychom nevozili větve a de facto vzduch. 1,56 Beze zbytku jsme také zajišťovali náhradní výsadbu na území města."
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Samozřejmě mohou občané ještě narazit na stromy, které ještě nejsou ošetřeny, do budoucna už mimo projekt počítáme s tím, že další stromy budeme postupně v celé Karviné ošetřovat. Budeme na to hledat různé peníze a starat se o to, aby toho jmelí bylo ve městě co nejméně.”