Uplynulý týden získala Karvinská hornická nemocnice kolaudační souhlas s užíváním budovy, která je složená ze 61 speciálně navržených modulů. Pavilon, který je určen pro chirurgické oddělení včetně operačního sálu vyrostl velmi rychle, první moduly dorazily do areálu v polovině dubna.
I když okolí pavilonu ještě stále prochází úpravami, uvnitř budovy běží provoz naplno
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V prvním nadzemním podlaží máme umístěnou 25 lůžkovou stanici a v druhém podlaží je operační sál, který navazuje na naše současné operační sály 1 a 2. Prvotním motivem pro zahájení chirurgie a rozšíření činnosti o obor chirurgie byla tzv. mamární operativa. My jsme od roku 2008 screeningovým pracovištěm pro karcinom prsu, provádíme vyšetření na mamografu, ultrazvuku nebo magnetické rezonanci, probíhá tady i komisionální posouzení léčby, onkologická léčba probíhala taktéž v nemocnici, ale neprobíhala ta chirugická. Ta mamární operativa by ale nepokryla kapacity sálu, proto součástí těch operací budou i ostatní chirurgické operace, které budou probíhat převážně v režimu jednodenní chirurgie."
V pondělí 5. srpna tady na novém operačním sále provedli první operaci. Prozatím tady ale funguje prázdninový provoz.
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Už od září bychom chtěli využívat sál 5 dní v týdnu, při plánování počítáme s 5 operacemi denně."
Chirurgické operace provádí Karvinská hornická nemocnice od září loňského roku, lékaři využívali operační sály ortopedie. Postupně tak vedení nemocnice přibíralo nový personál.
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Personál máme, samozřejmě kdo by měl zájem o práci v KHN, rádi přijmeme i další."
Nela Müllerová, praktická sestra:"Já jsem z Chomutova přišla sem, byla jsem půl roku na oddělení páteře a přešla jsem sem, na novou chíru. Všechno je čisté, pěkné, hned se nám pracuje líp."
Do vybudování nového pavilonu a rozšíření činnosti a péče o pacienty investovala nemocnice 243 milionů korun.
Tomáš Canibal, ředitel KHN: "V těch 243 mil. kč jsou náklady na samostatnou stavbu, jsou tam náklady na vybavení budovy, přístrojové vybavení, ale i další náklady, které nejsou přímo v té budově, ale s budovou nebo provozem souvisí. Jako třeba úprava schodiště, které nově se musí koncipovat jako úniková cesta, musela se udělat kompletní rekonstrukce trafostanice, abychom dostatečnou kapacitu elektrické energie dostali do budovy, dělaly se rozvody elektro rozvaděče, přeložky. Během tří let máme již druhou budovu, kde jsme posílili personál, máme vyšší kapacity hospitalizovaných pacientů, takže jsme kompletně museli zrekonstruovat i stravovací provoz. Na co jsme hrdi, že během necelých 4 let jsme vystavili 2 budovy a obě jsme postavili bez dotačních titulů, jen z vlastních zdrojů nebo pomocí úvěru, který budeme splácet z provozního zisku.”
Primátor Karviné investice soukromých subjektů v našem městě vítá.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Jsem za to rád, že KHN jako soukromá nemocnice se snaží rozvíjet, investuje své finanční prostředky v rámci Karviné a dále zkvalitňuje ty služby, takže vedení nemocnice velký dík.”
Zkušenost s výstavbou dvou pavilonů modulárním systémem má Karvinská hornická nemocnice jako první v České republice.