Tradiční českou koledu, která je součástí lidových tradic a je spojována se svátkem Tří králů, slyšely děti z mateřské školky U mateřské školky pokaždé, když koledníci vstoupili do třídy.
Magdaléna Houdková, kolednice Tříkrálové sbírky: " V každé třídě se snažíme ty děti seznámit, proč ti králové vůbec vyšli za tou hvězdou, dary jim ukazujeme a snažíme se jim ukázat proč je důležité pomáhat,proč ta Tříkrálová sbírka vznikla, proč vybíráme penízky, nakonec si zazpíváme společně písničku a snažíme se s nimi o tom mluvit, aby měli přehled.”
Lucie Kačorová, vedoucí učitelka MŠ U Mateřské školy: "My jsme strašně rádi, že k nám koledníci každý rok přijdou, jsme rádi i z toho důvodu, že to jsou děti, které nám chodily, všechny čtyři jsou naše děti, bych řekla. A potěší nás i to, že touto cestou můžeme našim dětem vysvětlit, že je třeba pomáhat těm, kteří to štěstí neměli. Už od toho útlého věku děti učíme, abychom byli k sobě laskaví a když někdo nemá to štěstí jako my, tak se snažíme jim pomáhat. Takže touto cestou ta Tříkrálová sbírka je velmi pěkná česká tradice a jsme rádi, že jsme součástí toho.”
S příběhem, který se váže k této tradici, se děti seznamují interaktivní formou.
Magdaléna Houdková, kolednice Tříkrálové sbírky: "Těm dětem se snažíme vysvětlit i to, že ti králové si mysleli, že každý má svoji hvězdu a když se objevila tak velká, tak proto vyšli za tím králem, že ho nenašli na hradě, ale v jesličkách uprostřed ničeho.”
Na příchod tří králů do mateřské školky se děti se svými učitelkami v mateřské školce v Karviné-Ráji dopředu pokaždé připravují.
Lucie Kačorová, vedoucí učitelka MŠ U Mateřské školy: "Celý týden si vyprávíme o tom, kdo ti tři králové byli, co to obnáší, děti si vyrábí korunky, hrají si na ty tři krále, staví si Betlémky, Ježíška si tam dávají.”
anketa: děti: "My jsme si společně zazpívali koledy." "My jsme si povídali odkud přišli a jaké přinesli Ježíškovi dary." "Kdo za vámi dnes přišel? Kašpar Melichar a Baltazar. Co měli sebou? Kadidlo, zlato a myrhu." "My jsme jim dali penízky do kasičky." "Dneska za námi přišli tři králové. Víš proč jste jim dali penízky? Abychom dětem udělaly radost.” "Aby nebyli lidi nemocní." "My jsme dali do pokladničky penízky pro chudé lidi."
Lucie Kačorová, vedoucí učitelka MŠ U Mateřské školy: "Sami to tam dávají a děkujeme i rodičům, že se do toho zapojili s námi."
Jako poděkování od tří králů dostaly děti tradičně kalendář a symbolické bílé zlato ve formě cukru. A nezapomnělo se také na tradiční nápis na dveře.
Magdaléna Houdková, kolednice Tříkrálové sbírky: "Ten nápis, co píšeme na dveře je požehnání a znamená Christus mansionem benedicat nebo-li Kristus ať požehná tomuto domu v roce 2025."
Tři mudrci z Východu, Kašpar, Melichar a Baltazar vyšli do ulic hned 1. ledna a potkat je můžete ještě do úterý, kdy jejich koledování oficiálně skončí. Pomáhat ale lidé mohou i sami.
Karel Houdek, vedoucí skupiny koledníků Tříkrálové sbírky: "Chodí po celé Karviné, ale skupinek je málo, protože málokdo má odvahu jít, přestože ten samotný zážitek je pro ty děti a rdoiče hezký, kdo se odhodlá. Kdo nebude mít příležitost a my ho nebudeme moct navštívit, může přispět přes QR kód, který lze stáhnout na stránkách Charity ČR. U nás, v Karviné, kdo by chtěl přispět a nenajde skupinku, tak je trvale kasa v kostele, kde se dá přispět zase do toho 14tého.”
Obyvatelé Karviné přispívají do pokladniček, které patří Charitě Český Těšín.
Karel Houdek, vedoucí skupiny koledníků Tříkrálové sbírky: "Ta má vypsaných několik projektů, hlavně týkající se starších lidí, potom jako je celkový koncept Tříkrálové sbírky, menší část jde na aktivity Charity ČR, na celostátní, něco jde na zahraniční pomoc charitě a mlý kousek sebere režie, děti doatáívají nějaké šátky jako odměnu.”
Sbírka je letos o něco svátečnější, koná se totiž už čtvrt století. Její poselství se ale za celou dobu vůbec nezměnilo. Pomáhat potřebným.
Karel Houdek, vedoucí skupiny koledníků Tříkrálové sbírky: “Nemusí to být vždycky peníze, musí být ale vždycky citlivé srdce, které vidí toho druhého.”