Unikátní projekt odstartoval na dvou místech v republice - v Českých Budějovicích a Karviné. Budějovice zastupují zdravé město, opakem je Karviná, která čelí velkému znečištění ovzduší. V nemocnicích obou měst budou lékaři odebírat budoucím maminkám vzorky pro vědeckou studii.
Tereza Bartošáková, lékařka gynekologicko-porodnické oddělení NsP Karviná Ráj: "Nás čekají hlavně odběry pupečníkové krve a krve od maminky a moči od obou a mateřského mléka. A vyplňování dotazník. Jsme rádi, že se můžeme podílet na takové studii a jsme zvědaví na výsledky."
Pro výzkum je potřeba sto novorozenců, kteří se narodí v létě a sto novorozenců, kteří se narodí v zimním období, kdy se v našem regionu takřka nedá dýchat.
Jako jedna z prvních se do výzkumu zapojila 26tiletá Andrea Stiborová z Havířova. Ta své první dítě - chlapečka Toníčka porodí zřejmě už tento víkend.
Andrea Stiborová, budoucí maminka: "Do výzkumu určitě půjdeme. Rádi se dozvíme, jak to tady s našim ovzduším vypadá."
Akademici chtějí ze studií zjistit, zda mají novorozenci vlivem znečistěného ovzduší pozměněné geny.
Radim Šrám, Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR: "Chtěli bychom vědět, jestli to, co zjistíme při narození u těch dětí, jestli to skutečně ovlivňuje jejich nemocnost v předškolním věku."
Výsledky studií se pak budou srovnávat se stejně starými dětmi narozenými v Budějovicích.