Policisté, městští strážníci, zástupci radnice, hygieny, Bytservisu a sociálně-právní ochrany dětí důkladně zkontrolovali řadové domy v místní části zvané Vagónka, na okraji města v Hranicích směrem na Petrovice.
Petr Bičej, ředitel MP: "Tam se kontroluje, zda mají všichni nájemníci oprávněný nájem, kontrolují se, zda tam nejsou osoby hledané."
Všichni společně prošli bytové jednotky v domech, prozkoumali místnosti od sklepa až po půdu. Přítomní lidé v bytech museli prokázat totožnost, podle které pracovnice Bytservisu zkontrolovaly, zda v bytě mají nebo nemají trvalý pobyt.
Tomáš Hanzel, primátor: "Budeme požadovat, aby se tady uklidilo, aby se to tady dalo do nějakého stavu slučitelného se životem, protože v některých domech a podotýkám v některých domech, to vypadá zcela katastrofálním způsobem."
Současně se i vysvětlovalo. V této lokalitě totiž vyhořel dům a jeho nájemníci teď žijí v ubytovně.
Anketa, obyvatelka Vagónky: "Včera ze školy jsem šla s dcerou a mluvili, že ty lidi, co se odstěhovali tady na kolonce, že jim primátor koupil byty, dal finanční obnos a teď bydlí a mají lepší baráky než my."
Tomáš Hanzel, primátor: "Dostanou adekvátní ubytování, takové, jaké my musíme zajistit, ale pouze těm, kteří tady měli trvalé bydliště. Kdo tady trvalé bydliště neměl, tak tady prostě bydlet nebudou a žádný byt nedostanou."
V některých bytech těchto domů se při kontrole našly i hledané osoby. V takovém případě byla policie nekompromisní.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Výsledkem bylo, že jsme nalezli jednu osobu, která byla v jednom z bytů neoprávněně, dvě osoby byly zadrženy. Jedna osoba je podezřelá ze spáchání trestného činu a druhá osoba byla v pátrání."
V domech se také nacházelo celkem třináct dětí, a to v době, kdy měly být ve škole.
Hana Dvořáková, pracovnice sociálně-právní ochrany dětí: "Otec uvedl, že jsou děti nemocné, že byly u lékaře a že jdou zítra na kontrolu. Poznamenali jsme si, o jaké děti se jedná, ke kterému lékaři patří a budeme si to ověřovat, zda je to pravda."
Dva zástupci hasičů také v domech kontrolovali zda nejsou porušovány předpisy v požární ochraně.
Karina Štemberková, komisař HZS Karviná: "Zjistili jsme řadu porušení, nejvážnější je, že nejsou průchodné únikové cesty. Na únikových cestách se nachází různý nábytek, věci, boty, je tam toho velké množství."
Svou úlohu měli při prohlídce i zástupci hygieny. Zaměřili se hlavně na vzhled v okolí domů. Do bytů neměli přístup.
Pavla Urbánková, pracovnice hygieny: "Velký nepořádek je v okolí objektů, hlavně černé skládky, neudržované kůlny. Kůlny jsou v dezolátním stavu a určitě jsou objektem množení potkanů. Budeme apelovat na město, jako majitele objektu, protože k nájemníkům hygienik nemá žádný vztah, čili budeme ukládat městu, aby zajistilo pořádek v okolí objektu."
Šárka Swiderová, mluvčí MMK: "Je pochopitelné, že tyto věci jsou povinnosti nájemníků. To znamená, my budeme vyžadovat tvrdě od nájemníků, aby se o ty byty které mají v nájmu, řádně starali, což, jak je vidět nečiní."
Anketa, obyvatelé Vagónky: 1. "Nejsou tady prostředky hygienické pro ty děti, to tady není na bydlení." 2. "Normálně se mi tu žije. Se tu žije lépe, lépe než na šestce." 3. "S některýma jsou problémy, ale děcka jsou tu nevychované, sprostě mluví, ale jinak to jde no." 4. "Žije se tu špatně, v Kolonce. Jsou tady lidé, kteří tu nepatří a jsou tu lidé, kteří neumí vychovávat děti, nedá se o tom vyprávět."
Podobná velká kontrola proběhla nedávno za účasti zástupců radnice a strážníků také v Karviné-Novém Městě. Vzhledem ke zjištěným nepřijatelným skutečnostem vyhlásilo město nulovou toleranci proti všem nepřizpůsobivým občanům, kteří si neplní své povinnosti, neudržují pořádek a nerespektují pravidla soužití. V podobných kontrolách se bude pokračovat nadále.