Ondrej Krempaský, primář ortopedie KHN: "Obuv má svoje funkce a je to především funkce ochranná, před vnějším prostředí a poraněním, před vlivy vnějšího prostředí a funkci estetickou, u žen. Ta obuv musí mít vhodný tvar, to je struktura a musí být vyrobena z vhodných materiálů. Doporučuji materiály především prodyšné, useň, kůže nebo textilie. Obuv by se měla kupovat v kamenných obchodech, kde by měl být proškolený personál a měl by poradit ve výběru materiálu a tvaru. Obecně lze říct, že obuv by měla mít volnou širokou špičku a měla by být na nízkém podpatku."
Přirozeně záleží i na velikosti obuvi. Ondrej Krempaský, primář ortopedie KHN: "Pokud obuv je malá, dochází k útlakům na přednoží, na prsty, může dojít k výskytu deformit prstů, k bolestivým otlakům."
Deformovaná noha pak ztrácí svou pružnost a přenáší potíže na klouby a páteř. Do ordinace lékařů jsou proto posílány děti převážně v období růstu. Ondrej Krempaský, primář ortopedie KHN: "Na naši ambulanci se dostávají děti, které jsou posílány dětskými lékaři k vyloučení nebo potvrzení takzvané ploché nohy. Samozřejmě my musíme vyloučit závažnou vrozenou vadu, která může být objevena i v pozdějším věku."
V lehčích případech jsou rodiče pouze poučeni o nošení vhodné obuvi. Ondrej Krempaský, primář ortopedie KHN: "Pouze ten třetí stupeň indikujeme k léčbě ortopedickou vložkou, kde ve spolupráci s protetickou ambulancí, zhotovujeme ortopedické vložky na míru."
Například Jakub nosí ortopedické vložky rok a půl, protože ho začaly bolet nohy a po návštěvě ortopeda mu byly doporučeny. Jakub Topolčan, pacient: "Nosí se mi to dobře, chodí se mi v tom lépe. Musím vybírat si boty a o nějaké číslo větší, abych tam dal tu vložku a ještě mi byly dobré."
Soňa Boštíková, zástupce protetiky: "Ortopedické vložky slouží k opravě a korekci různých typů vad, u dětí i dospělých. V podstatě slouží k tomu, aby když u dětí je problém například s plochonožím, tak aby byla korigována nožka správně. Existují různé typy vložek, jak pro děti tak dospělé. Pokud jsou to děti, tak jsou to ortopedické vložky s korkovou miskou, kde se řeší vady dětské, pokud jsou to dospělí, jsou to ortopedické vložky pro ženy velmi tenké, aby se vlezly do dámské obuvi."
Vložky se vyrábí každému na míru podle diagnózy a zjištěných potíží. Soňa Boštíková, zástupce protetiky: "Dítě v podstatě šlape do takzvaného plantogramu, vytvoří se plantograf, který v podstatě slouží k tomu, aby pak daná vložka byla správně udělaná podle velikosti a podle vady, kterou určuje lékař."
Pokud dítě nosí ortopedické vložky, mělo by je nosit i ve škole. Doma lékaři doporučují chodit naboso. Finance na pořízení ortopedických vložek poskytují i zdravotní pojištovny.