Polétavý prach v ovzduší dýchají lidé v Moravskoslezském kraji téměř nepřetržitě a mnohonásobně jsou také překračovány naměřené limity. Podle odborníků za to může částečně i průmysl sousedního Polska, který převážně v zimním období kvalitu ovzduší výrazně ovlivňuje.
Jiří Bílek, pracovník Zdravotního ústavu Ostrava: "Na straně polské se měří i u nás se měří, informace se vyměňují, nicméně v současné době se těžko ty výsledky porovnávají."
Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Já si myslím, že by se mělo měřit regionálně i tam i tam." 2. "To je na úrovni státu, tak ať si to mezi sebou vyříkají."
V této věci již začalo Ministerstvo životního prostředí ČR jednat. Obě strany si vyměňují programy na zlepšení kvality ovzduší.
Rut Bízková, ministryně životního prostředí: "Pak by následně do konce června si měly obě strany říci, jestli ty programy jsou kompatibilní, to znamená, jestli to, co z nich plyne, lze srovnávat nějakým způsobem."
Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města: "Já věřím, že ty věci se pohnou a i polská strana začne více dodržovat ty limity a více zpřísňovat ty limity, které tam mají."
Moravskoslezský kraj se rozhodl nechat postavit síť měřících stanic. Za polskými hranicemi rozmístí 24 měřících bodů a stejný počet bude i na Moravě.
Jiří Bílek, pracovník Zdravotního ústavu Ostrava: "Teď se vybírají ta místa. Předpokládám, že na podzim se začne zkušební provoz, ten polský projekt bude mít přibližně půlroční zpoždění, takže v příštím roce."
Například v Karviné by k současným dvěma měřícím místům přibyla ještě čtyři další. O jejich rozmístění se zatím jedná. Kromě toho se hledají další opatření, která by vedla ke zlepšení situace. Například v otázce velkých průmyslových podniků.
Jiří Bílek, pracovník Zdravotního ústavu Ostrava: "Bude výborné, když ten stát to posvětí ještě finančně a když tu přijdou prostředky z Evropské unie, aby se zadotovaly ty technologie, aby bylo možné nealokovat."
Rut Bízková, ministryně životního prostředí: "Velcí znečišťovatelé, je jich v MS kraji celá řada, mohou žádat podporu na ekologizační opatření, které jsou nad rámec zákona, a to mohou udělat teď hned."
Výrazně by pomohla i změna v dopravě.
Jiří Bílek, pracovník Zdravotního ústavu Ostrava: "Musí existovat obchvaty, dálniční přivaděče, musí se vyvést doprava mimo města, musí se odvést prostě z města ven."
Částečně si ale podle Jiřího Bílka za špatný vzduch mohou lidé sami. Mnozí domkaři se totiž stále nenaučili topit ekologicky.
Jiří Bílek, pracovník Zdravotního ústavu Ostrava: "V těch lokálních topeništích si za to můžeme sami, jsme nedisciplinovaní, částečně je to i o ekonomice, jestliže lidé nemají peníze na kvalitní paliva, topí tím horším, navíc my jsme region s uhlím, tak jsme zvyklí topit uhlím. Otázka je jakým. Jestli to je kvalitní uhlí, nebo i nekvalitní uhlí tahané z Polska, historicky se tady topilo i kaly. Myslím, že máme špatný základ."
Město přitom každému domkaři nabízí dotaci zhruba ve výši 13 tisíc korun na přestavbu topení na ekologické. Někteří ale dotaci vrátili zpátky.