Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor Karviné: "Dary tohoto typu jsou na to, aby se města lépe vypořádala se zničenou infrastrukturou a lidé, kteří byli postiženi, aby měli snadnější přístup k té obnově. Obce, které patří do naší působnosti, zabezpečujeme materiálně."
Peníze na obnovu jim bude distribuovat kraj.Každý, jehož domácnost voda vážně poškodila, má navíc nárok na 30 tisíc korun. Nejdůležitější ale je podobným katastrofám předejít.
Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor Karviné: "Budeme muset vyřešit problémy s přítoky Olše - Stonávku a další, které způsobují ten problém."
S tím souvisí i úprava územních plánů v jednotlivých obcích tak, aby v záplavových oblastech platila stavební uzávěra a změnily se na volnou krajinu.
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman MSK: "Budeme muset do budoucna občanům srozumitelně nabídnout, že je vykoupíme a umožníme novou výstavbu na bezpečnějších místech."
V souvislosti se stavbou protipovodňových hrází, poldrů nebo nádrží, je podle hejtmanů nutná změna legislativy která tyto investice pořád brzdí například průtahy s výkupem potřebných pozemků, či jejich vyvlastňováním v zájmu státu. Kraje to deklarovaly takzvanou Olomouckou výzvou.
Michal Hašek (ČSSD), předseda Asociace krajů ČR: "My chceme garanci, že jakákoliv vláda nebude škrtat peníze na protipovodňovou prevenci a chceme, aby se všechny strany zavázaly, že přijmou změny platných zákonů, které urychlí přípravu a výstavbu protipovodňových opatření."
Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR: "Mám větší naději, že ve Sněmovně při projednávání našich návrhů dosáhneme většiny."
O víkendu zaplavené oblasti navštívil také premiér Jan Fischer. Jeho vláda už připravuje legislativní změny, které mají proces protipovodňových investic urychlit. Peníze na odstranění letošních škod chce Fischer získat vydáním protipovodňových dluhopisů za 3 miliardy korun.