Do zatopených částí Karviné se již pomalu vrací život a lidé tráví celé dny úklidem. Celý týden se například nezastavili hasiči, kteří pomáhají kde se dá. Jejich prioritním úkolem bylo odčerpávat vodu, která napáchala nejvíce škody v Darkově.
Tomáš Blatoň, velitel HZS Orlová: "Řešíme tady i rozvoz potravin, dezinfekčních prostředků, pomáháme s vyklízením poškozeného nábytku a vybavení těch domů a zahrad, ještě zajišťujeme čerpání vody pomocí vysokokapacitních čerpacích stanic, které k nám přijeli z jižních Čech, severních Čech, Prahy, Plzně, používáme tady čtyři stanice a přibližně čerpáme 900litrů za sekundu."
Všichni jsou vyčerpaní, přesto v intenzitě pomoci nepolevují.
Tomáš Blatoň, velitel Orlová: "Už je ta únava vysoká. Dobrovolní hasiči se střídají v pravidelných intervalech, je pravda, že ty úklidové práce budou ještě nějakou dobu trvat, takže na místě budeme zůstávat ještě několik dní."
Městská police stále hlídá domy proti rabování a i jim přijeli na pomoc strážníci s Čech, konkrétně z Ústí nad Labem. Do města přijela o víkendu i stovka vojáků většina z Přáslavic u Olomouce.
Tomáš Hanzel, primátor: "Budou tady tak dlouho, dokud budou zapotřebí a budeme je používat v celém obvodu s rozšířenou působností, to znamená v Karviné, Petrovicích, Dětmarovicích, všude tam, kde budou potřeba."
O víkendu odklízeli vojáci naplaveniny z břehů řeky a pomáhali v lokalitách, kde jsou sesuvy půdy.
Zbyněk Gajdacz, náměstek primátora: "Krizový štáb neustále pracuje a celá skupina lidí, kteří jsou k tomu určeni plní svou práci dokonale a skvěle."
S materiální pomocí nepřestává pomáhat ani Český červený kříž.
Martina Bielczyková, ČČK Karviná: "První fáze byla taková, že jsme chodili barák od baráku, na každého jsme individuálně zvonili, dneska už chodíme po ulicích a vlastně do klaksonu vyhlašujeme kde jsme, co máme k dispozici a pro co si můžou přijít."
Lidé nejčastěji potřebují dezinfekční prostředky, tak rozdáváme Sava, jak na podlahy chloraminy, tak Sava proti plísním, které se jim nejvíce budou hodit. Dále tady máme kýble, košťata, hadry, jary, tekuté mýdla a další hygienické a úklidové potřeby.
Lidé v Karviné-loukách mají kromě úklidu starosti i s vodu ve studnách.
Pavel Haas, HZS Karviná: "V současné době ještě je vysoko hladina spodní vody, tak čekáme až klesne, a pak zahájíme čerpání studní s nějakou dezinfekcí a pak ještě následné čerpání, tak, aby ty studně byly schopné provozu, aby ti lidé mohli používat svou vlastní vodu. Zatím mají přivezenou vodu v cisterně a berou vodu z cisterny, takže dokud nebude další souhlas, že tu vodu budou moci využívat, tak budou muset takto."
Velkou práci s odklízením má i Střední odborná škola ochrany osob a majetku, která sídlí v lokalitě Darkov. Stojatá voda do výšky asi půl metru způsobila značné materiální škody.
Slávka Krystová Florková, ředitelka školy: "Celé přízemí jsme museli vynést, naskládat na jednu hromadu, takže celé přízemí ve škole je úplně prázdné, bez lavic, bez nábytku."
Vedení školy muselo narychlo také řešit maturitní zkoušky.
Slávka Krystová Florková, ředitelka školy: "Ty první tři dny odmaturujeme v řádném termínu, maturantům se v podstatě nic nestane, budou mít pouze změnu místa, takže doufejme, že to přežijí a že to nebude mít vliv na jejich výsledky."
V Karviné voda zasáhla asi 400 domů, o demolici je rozhodnuto v jednom případě, týká se domu v Karviné-Darkově naproti PZKO. Předpokládá se ale, že domů bude bouráno více, prozatím stavební úřad domy v Darkově, Starém Městě, Loukách a Fryštátě prohlíží.
Sesuvy podmáčené půdy na čtyřech místech ve městě jsou pod kontrolou. Lidé, kteří bydlí v zatopené oblasti mohou začít podávat žádosti o dotace v maximální výši 30 tisíc korun na obnovu zničeného základního vybavení domácnosti. Žádosti již přijímá odbor sociálních věcí do 30. srpna.