Dominantní budovu Gymnázia Karviná nejde na Mírové ulici v Karviné Novém Městě přehlédnout. A přestože se tato střední škola věkově blíží spíše ke starší generaci, neboť letos slaví své pětapadesáté narozeniny, duch Gymnázia nestárne.
Bohumil Vévoda, ředitel Gymnázia Karviné: "Smyslem gymnázia je pokračování v dalším studiu. Nezáleží na tom, jestli to je studium vysokoškolské, odborné, jazykové nebo někde v zahraničí, ale cílem skutečně je, aby absolventi studovali dál."
V loňském roce se z 95% studentů, kteří šli na vysoké školy, plná třetina přihlásila na ekonomické a manažerské obory. 17% šlo na technické vysoké školy a zhruba 10% na práva, lékařské fakulty a učitelské směry.
Bohumil Vévoda, ředitel Gymnázia Karviné: "V deváté třídě je někdy velmi brzy na rozhodování o svém životě. Gymnázium nabízí čtyřleté rozmýšlení o tom, pro jaké činnosti mám předpoklady, co bych chtěl dělat, jak bych se chtěl orientovat. Ale samozřejmě je to škola pro ty, kteří uvažují o tom, že gymnáziem neskončí jejich studijní trápení, že budou pokračovat dál ve studiu na vysoké škole nebo na nějakém jiném typu vyšších odborných, jazykových škol a podobně."
Gymnázium je školou všeobecně vzdělávací. Kromě klasických základních vzdělávacích předmětů se zde vyučují také cizí jazyky. Povinná je angličtina. Mezi nepovinné pak patří jazyk francouzský, ruský, španělský a německý a také latina. A najde se zde i celá řada mimoškolních aktivit.
Bohumil Vévoda, ředitel Gymnázia Karviné: "Mezi ty nejúspěšnější mimoškolní aktivity patří výtvarné kroužky. My jsme získali v loňském roce ocenění od čtyř ministerstev České republiky za vynikající práce našich studentů a jezdíme také na výstavy v zahraničí. Máme u nás vynikající pěvecký sbor, ve kterém zpívá čtyřicet studentů, máme zde sportovní kroužky a další zájmové aktivity."
Podle slov ředitele je vybavení školy nadprůměrné, a to především v oblasti výpočetní a moderní sdělovací techniky. "Máme tři místnosti, ve kterých jsou tři interaktivní tabule, letos jsme otevřeli novou aulu s kapacitou pětapadesát žáků."
Stejně jako jinde i na karvinském Gymnáziu se snaží stále vylepšovat zázemí, tak, aby se zde studenti i jejich vyučující cítili co nejlépe. V letošním roce je v plánu rekonstrukce přilehlé přístavby.
A teď ještě důležitá informace pro případné zájemce o studium právě na této škole. Bohumil Vévoda, ředitel Gymnázia Karviná: "V letošním roce chceme otevřít tři třídy čtyřletého studia a jednu třídu osmiletého studia. Zadali jsme podmínky přijímacího řízení a jsme jedna z mála škol, která sice přijímací zařízení má, ale studenti se jich nemusí bát. Jedná se o přijímací zkoušky, které se týkají žáků na vyšším stupni gymnázia, kteří mají průměrný prospěch horší než 1,20. Studenti s prospěchem do průměru 1,20 jsou přijati beze zkoušek. Povinně všichni konají zkoušky do osmiletého studia. Žáci dělají písemný test osobních studijních předpokladů, z matematiky a českého jazyka."
S výběrem školy jsou spokojeni také studenti, které čeká za pár měsíců zkouška dospělosti. A v tom, co budou po skončení školy dělat dál, už mají dávno jasno.
Patrik Maďa, student čtvrtého ročníku: "Chtěl bych zkusit buď medicínu nebo matematicko-fyzikální fakultu obor obecná fyzika."
Kateřina Lančová, studentka čtvrtého ročníku: "Chtěla bych jít na nějakou ekonomku, nejlépe do Prahy bych se chtěla dostat. Snad to výjde."
Bohumil Vévoda, ředitel Gymnázia Karviné: "V loňském roce byla úspěšnost přijetí na osmileté studium zhruba padesáti procentní, ale na čtyřleté studium se dostali téměř všichni uchazeči, kteří o gymnázium měli zájem."