Akutní mozková příhoda nebo-li mrtvička potrápí přes třicet tisíc lidí středního a vyššího věku v celé naší zemi. Vede žebříček v invaliditě a v úmrtnosti. KHN se rozhodla bojovat s touto nemocí speciálně - zapojila se do programu iktových center, které šíří osvětu mezi lidmi. Nedávno také uspořádala Den otevřených dveří neurologického oddělení. Akce vzbudila mezi lidmi nebývalý zájem a na vyšetření se stály fronty.
Kristina Jonsztová, primářka neurologického oddělení KHN: "Co se týče našich pacientů, my tak asi v té akutní fázi máme za minulý rok asi tři sta padesát příhod. To je docela hodně na náš špitál."
Bohužel, z tohoto počtu dostalo nejúdernější léčbu pouze 8% pacientů. Důvody jsou různé. Nemoc je velmi zákeřná a v době, kdy propukne v celé šíři jsou problémy tak velké a závažné, že samotné léčení je o to obtížnější. Vždycky jde o čas.
Kristina Jonsztová, primářka neurologického oddělení KHN: "Má to své limity, protože pacienti přišli pozdě, nebo byli nemocní jinými závažnými chorobami, že podle protokolu, kdy se ta léčba může poskytnout, už nesplňovali ta kritéria."
Nejdůležitější je ale mrtvičce preventivně předcházet. Například osmaasedmdesátiletá Vlasta Sopková chodí na vyšetření krčních tepen pravidelně co tři čtvrtě roku.
Vlasta Sopková, pacientka: "Motala se mi hlava, a vůbec, mám těch trablů moc. Hlavně závratě mívám občas."
Kristina Jonsztová, primářka neurologického oddělení KHN: "My víme, že ta mrtvice má tři komponenty. Jednak je to vrozené a nedá se s tím nic dělat, pak jsou přidružené nemoci, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita."
Akutní mozková příhoda se dá poznat v jejím začátku.
Kristina Jonsztová, primářka neurologického oddělení KHN: "Ten človíček se najednou octne v krizi, že najednou něco nefunguje. Nebo má oslabenou půlku těla, nehýbe dobře jednou nebo druhou končetinou. Dojde ke ztrátě zraku na jednom oku, která může být jen pět nebo deset minut. Je to takový poslíček toho, že může být v budoucnu hůře."
V takovém případě je nejlepší navštívit co nejdříve lékaře, i když člověk necítí žádnou bolest.
Kristina Jonsztová, primářka neurologického oddělení KHN: "Musí být člověk umístěn na intenzivní lůžko, měří se základní životní parametry, dodělává se obrázek, co se v mozku děje a to se dělá pomocí CT pracoviště a sonologie, to je ultrazvukové vyšetření přítokových mozkových cév. A podle toho se snažíme reagovat, podávat ten lék."
Bohužel, ze všech lidí postižených akutní mozkovou příhodou, je až jedna třetina z nich postižena úplnou nebo částečnou ztrátou soběstačnosti a zůstává ochrnuta.