Za zhoršený stav ovzduší může několik faktorů, například průmysl, doprava, ale i lokální topeniště. A právě topení domkařů bylo jedním z hlavních témat, které v Karviné společně projednávali zástupci ministerstev životního prostředí a dopravy s představiteli kraje a lídrů Ostravy a Karviné.
Pracovní skupina podporovaná experty na ústavní právo se shodla na tom, že domkaře, kteří budou pálit ve svých domovních kotlích odpad, pet lahve či pneumatiky, budou pokutovat, a to až do výše dvaceti tisíc korun. Pokuta bude hrozit i těm, kdo kontrolu neumožní. Nyní se diskutuje o dalších podrobnostech tohoto opatření, například o tom, kdy tento návrh projde legislativou či jak budou kontroly probíhat.
Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí: "Zatím se kloníme k tomu, že tím, kdo by měl provádět ty kontroly a postihovat ty neslušné, ale zároveň neobtěžovat ty slušné, by měly být pověřené obce. Vše by se tak mělo dít na základě důvodného podezření. Tím jediným, který dokáže posoudit podle našeho názoru, zda je to pouze sousedská msta anebo je to skutečně reálné odůvodnění, že k té situaci dochází, je ten, kdo tu situaci zná nejlépe v místě, a to jsou příslušné radnice."
Anketa, obyvatelé Karviné: "Já jsem pro, protože tady jak je smog, tak se špatně dýchá, člověk kašle a děti jsou na tom asi nejhůř. To mi je nejvíc líto, těch malých dětí. Jak to udělají s tou kontrolou, to nevím, protože tam to není jednoduché se dostat do domu."
Tomáš Hanzel, primátor Karviné: "Tak upřímně řečeno, musím férově přiznat, že poprvé vnímám snahu ministerstva životního prostředí, pana ministra, opravdu řešit problematickou situaci v našem regionu. Zároveň budou mít lidé, kteří přitápějí v nevyhovujícím kotli, možnost získat dotaci až 60 tisíc korun na koupi nového topeniště na tuhá paliva vyšší energetické třídy."
Miroslav Novák, náměstek hejtmana MS kraje: "60 tisíc je právě průměrná cena, rozdílná cena, mezi těmi klasickými kotli, které stojí zhruba 20 tisíc korun a kotli vyšší energetické třídy které stojí 80tisíc. Nadále lidé budou moci topit černým a hnědým uhlím, nenutíme je k tomu aby přecházeli na nákladnější média jako je elektřina či plyn, nadále mohou využívat uhlí, budou mít menší spotřebu uhlí, budou menší emise prachu z těchto kotlů a není možné do nich přikládat odpadky."
Žádosti bude přijímat MS kraj od nového roku. Dalším neméně významná zpráva zejmén pro ty, kteří dojíždějí autem za prací je ta, že řidiči nebudou platit dálníční poplatek v úseku od exitu Rudná v Ostravě až po státní hranici v Bohumíně, a to v následujících 2-3 letech.
Miroslav Novák, náměstek hejtmana MS kraje: "Bude zkoumat, k jakému zatížení dálnice dochází, to znamená kolik aut se z okolních silnic, které parametry nevyhovují a z těch oblíbených částí přesune právě na dálnici a zároveň budou probíhat kontrolní měření imisí jak v okolí dálnice, tak v okolí, nebo především těch městech, která dneska trpí zátěží."