Libor Lepka se narodil v Karviné před 49 lety a malování se věnuje od svého dětství. Svá díla právě vystavuje v Mánesově síni Městského domu kultury a rozhodně stojí za to je vidět. Najdete tam například obrazy Fryštátu tak, jak ho neznáte.
Libor Lepka, malíř: "Je tam třeba obraz, na kterém stojí tramvaj na náměstí, což ti mladí vůbec absolutně ani neví, že to tady někdy jezdilo, a jsou tam vytažené různá taková zákoutí. Stává se mi třeba, je tam obraz Hrnčířská ulice, která víceméně byla zbořena, kdysi teda, je tam záběr na trh na té ulici, je to asi z roku 61, podle těch archivních údajů, no a lidi si to pletou s Prahou. Takže já si myslím, už z toho důvodu, aby tady ti občané a obyvatelé a vůbec všichni, aby se trošku poučili, ale myslím si, že i školy, aby se podívaly na to město z toho širšího kontextu."
Libor Lepka je samouk, má vzdělání technického směru. Malování je jeho celoživotním splněným snem. Nejraději maluje z dobových fotografií zmizelé části měst, Karvinou nebo Prahu. Dlouhou dobu se věnoval olejomalbě.
Libor Lepka, malíř: "V poslední době dělám akvarel i portréty a akvarel považuji jako za nejtěžší a nejnáročnější, takže si myslím, že jsem se postupně prokreslil až k tomu akvarelu, který se v podstatě nedá vůbec opravit, protože to se chytne barva do papíru a už to nejde spravit."
K akvarelu přidal nově i další techniku.
Libor Lepka, malíř: "Tohle je vlastně suchá jehla, mědirytina, to se vlastně ryje zrcadlově na měděnou destičku a to je karvinský motiv tady ze současnosti. Tomu se věnuji poslední asi dva roky, protože vlastně původem jsem zaměřením strojař, takže mám blízko k takovým těm nástrojům a k té mědi, k tomu kovu, tak jsem začal dělat i tady to."
Svou tvorbu vystavuje potřetí. V roce 2008 vystavoval v karvinském archivu a o dva roky později v Českém Těšíně. V Mánesově síni si nyní můžete prohlédnout čtyřicítku jeho obrazů.
Libor Lepka, malíř: "Jsou tam i ty mědirytiny, jsou tam i ty akvarely, dá se říct, že tam je představena celá ta tvorba v průřezu, já nevím, asi tak pěti let. Pro mě je to takový únik, to znamená, že tam se můžu nějak realizovat. Nemusím tam být svázaný v nějakých těch přesných liniích, jak to dneska je, takže si to dělám podle sebe, jak se mi to líbí."
Jeho tvorba vzniká doma v ateliéru nebo pracovní dílně, kde má veškeré zázemí.
Libor Lepka, malíř: "Když děláte tolik technik, tak vlastně je to složité na to vybavení, musíte mít vlastně stroje, abyste mohla stříhat měď, leštit, to znamená různé brusky, teď já si sám připravuju plátna, sám si je napínám nebo je lepím na desky."
Pokud jste na tvorbu Karviňáka Libora Lepky zvědaví, máte možnost si ji prohlédnout na vlastní oči do 21. prosince v domě kultury.