Pan Michal Salamonovič by za normálních okolností užíval spokojené mládí. V té době ale v Evropě vládli nacisti a obyčejný kluk z Ostravy musel prožívat útrapy, které si dnes dokáže představit jen málokdo.
Michal Salamonovič: „Nejhůře mi bylo, když mi zabili tátu. To bylo v jednom z koncentráků a já jsem zůstal úplně sám mezi polskými židy."
Pamětník hrůzných událostí nejprve musel i s rodiči opustit jejich ostravský byt. Přes Prahu a další místa se dostal až do Osvětimi.
Nakonec přežil i pochod smrti, kdy nacisté hnali vězně z koncentračních táborů směrem pryč od osvoboditelů a aby nezůstávali svědci jejich hrůzných činů, stříleli lidi za pochodu a jejich mrtvoly nechávali ležet v příkopech podél cest.
Michal Salamonovič: „S maminkou jsme přežili pochod smrti díky tomu, že jsme zůstali ležet."
Organizátoři těchto besed ale nechtějí připomínat pouze historii a upozorňují, že tato témata jsou aktuální i v dnešní době.
Jana Hlávková, Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém: „Jedním z důvodů, proč jsem začala podobné besedy pořádat, jsou i zprávy, kdy v televizi vidíte, jak pochodují dnešní neonacisti a vykřikují hesla jako židi do plynu, cikáni do plynu a podobně. A to je velmi špatné. Ti lidé podle mne o historii vůbec nic neví."
Besedy se účastnili i orlovští školáci, kteří si tak odnesli mnohé nové a užitečné informace.