Nominace na titul mistr tradiční rukodělné výroby, tím se může pochlubit umělkyně, která v těchto dnech vystavuje svou práci v prostorách orlovské pobočky Muzea Těšínska. Jarka Rybová, opavská rodačka, žije v současné době v Dolní Lutyni, práci s keramikou se věnuje už čtyřicet let.
"Má obrovský dar zpracovávat tuto točenou keramiku v propojení s modernějšími technikami, které zvládla technologicky na škole v Hradišti. To je právě to přínosné, že pokračuje v tom moderním pojetí. Takže jsem se rozhodla poprosit ji, aby právě v roce, kdy by měla být nominována, udělala v našem muzeu svou autorskou výstavu," říká kurátorka výstavy Eva Hovorková.
Jarka Rybová zvládá téměř všechny keramické techniky, nejraději se ale věnuje práci s tvary vytočenými na hrnčířském kruhu. Inspiruje ji příroda, knihy, okolní svět.
"Základní tvary, které vytáčím, tak potom různě tvaruji, zpracovávám, slepuji, rozřezávám, vytvářím určitý vymyšlený tvar. Je to opravdu úžasné, co se z takových základních geometrických tvarů jako je koule, válec nebo jehlan dá všechno vytvořit. No a ty točené tvary jdou zase dále zpracovávat lepením, modelováním, takže můžu říct, že to vytáčení je taková moje docela oblíbená technika," přibližuje svou práci keramička Jarka Rybová.
Na vernisáž se přišly podívat také děti z orlovských základních škol. Pro ně si keramička připravila uměleckou dílnu. Žáci si tak mohli modelování tvarů vyzkoušet na vlastní pěst. Pod vedením Jarky Rybové se snažili vymodelovat figurky ježka.