Výtvarné dílny, které pro žáky připravili pracovníci orlovské galerie Muzea Těšínska probíhaly po celý týden. V rámci nich si děti například vyzkoušeli práci s hmotou a vyráběly si pamětní předměty.
"Vyráběli výrobky z modelovací hmoty, kterou si nejdříve v ruce trochu vytvarovali, potom si z ní vytvarovali takovou placičku, do které pak otiskli logo výstavní síně," popisuje činnost vedoucí orlovské pobočky Muzea Těšínska Dagmar Lázničková.
Výtvarné dílny probíhaly v týdnu, kdy se slaví Mezinárodní den muzeí. Ten připadá od roku 1977 každoročně na osmnáctého května.
"Tady tento svátek, Den muzeí, se vlastně slaví celosvětově a většinou mají lidé v tento den vstup zdarma do všech muzeí a galerií," vysvětluje Dagmar Lázničková.
"Když děti přivítáme, tak jim řekneme o Dni muzeí a také jim vysvětlíme práci se samotnou hmotou, která je jiná než klasická keramická hlína, která se po práci vypaluje v peci, zatímco modelovací hmota schne na vzduchu," doplňuje Petra Juřicová.
Otisky znaku Těšínského muzea ale nebyly jediným předmětem, který si mohli děti v muzeu vyrobit. Mohli si také podle vlastní fantazie vytvořit ozdoby na památku.
"Vyrábějí si různé přívěsky, pracuje se podobně, jako v případě odznaku. Hmota se vyválí a pak vytvaruje do požadovaného tvaru. Předmět se pak spojí na kovový háček, aby se dal třeba zavěsit," doplňuje Petra Juřicová.
Ne každý je manuálně zručný, v případě žáků ze Základní školy Školní, kteří v galerii tvořili během naší návštěvy, se ale dá uznat, že byli šikovní a kreativní. Podle jejich slov je to lepší, než sedět ve třídě v lavici.