Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krojovaní horníci dolu ČSA nechali posvětit prapor

  • Orlová,

Krojovaní horníci dolu ČSA mají nový prapor. Tomu nechali požehnat v rámci bohoslužby, která proběhla v den svaté Barbory v doubravském kostele. Praporu požehnal ředitel teologického konviktu v Olomouci Alfréd Volný.

Krojovaní horníci dolu ČSA se v předvečer svaté Barbory sešli před kostelem v Doubravě, aby nechali posvětit nový prapor, který nahradí stávající. Ten je starý a prý už potřeboval vyměnit.

“Naše vlajka už byla stará a proto jsme si pořídili novou a teď chceme, aby nám jí farář posvětil. Je z jedné strany zelená, na té je svatá Barborka, která drží kalich a na té druhé černé jsou hornická kladiva,” říká předsedkyně Krojovaných horníků dolu ČSA Marie Izaiášová.

Novému praporu v úvodu tradiční bohoslužby před kostelem požehnal ředitel teologického konviktu v Olomouci Alfréd Volný.

“My tím požehnáním toho praporu chceme požehnat práci horníků, jejich těžkému údělu, ale samozřejmě i tato bohoslužba je připomínkou těch, kdo zahynuli při této namáhavé a těžké práci,” říká farář Marcel Puvák.

Na tradiční bohoslužbu se krojovaní horníci do kostela přesunuli seřazeni do průvodu. Také samotnou mši vedl ředitel konviktu v Olomouci.

Nový prapor je symbolem kroužku krojovaných horníků. Pro posvěcení si přišli zejména proto, aby nad nimi držela svatá Barborka ochrannou ruku a to jak nad aktivními pracovníky, tak také nad bývalými horníky v důchodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy