Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti si v Orlové připomněli Sedmidenní válku

  • Orlová,

Letos si Češi připomenou sto let od založení naší republiky. Na Karvinsku se ale vytyčení hranic neobešlo bez problémů. Mezi Čechy a Poláky panovaly neshody, které vyeskalovaly v krvavý boj o území. Takzvanou Sedmidenní válku si teď u památníku v Orlové připomněli studenti místních škol.

Vnitrozemí, Praha a velká města slavila v roce 1918 vznik nové republiky. Ve Slezském pohraničí ale vytyčení hranic neprobíhalo v míru. Území musela vydobýt Československá armáda. To se neobešlo bez lidských ztrát. Ty si přišli k památníku v Orlové připomenout zástupci kraje, města, Muzea Těšínska, ale hlavně mladí studenti středních škol.

“Hranice státu se mají vyjednat mírovou cestou, ale když to nejde, tak je třeba hranice také bránit. Na to dnešní mladá generace, obávám se, vůbec není připravená protože žije ve šťastné době,” říká ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Pietní akt, který proběhl u památníku v areálu Městského hřbitova, měl za cíl mladé informovat o tom, že mír a svoboda nejsou samozřejmostí ani v těchto dnech.

“Buďme vděční za to, že od roku čtyřicet pět se na našem území neválčí a mír je něco krásného, čeho si musíme vážit a není to nějaký abstraktní termín,” říká náměstek hejtmana MS kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Jestli měl pietní akt pro studenty nějaký význam a co jim říká sedmidenní válka jsme se jich nezapomněli zeptat.

V rámci vzpomínkové akce, kterou uspořádalo Muzeum Těšínska se tedy studenti dozvěděli zajímavá historická fakta o konfliktu. Na oplátku pak zazpíval sbor orlovského gymnázia a obchodní akademie.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail