Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlová se bouří, nechce přijít o internu v místní nemocnici

  • Orlová,

O záměru přestěhovat internu orlovské nemocnice do Karviné jsme informovali v regionálních zprávách. Kraj tak rozhodl na zasedání krajského zastupitelstva.

Podle kraje o tomto záměru vědělo dostatečné množství lidí už od zimy letošního roku. A to i někteří zastupitelé. Ať už je to pravda nebo ne, velké vrásky toto rozhodnutí dělá zaměstnancům nemocnice, kteří o rozhodnutí nevěděli a stěhovat do Karviné se nechtějí.

"Tato zpráva přišla z minuty na minutu, se zaměstnanci nemocnice o tom nikdo nemluvil, takže jsme o přesunutí interny neměli ani tucha, říká Iveta Weisserová," předsedkyně unie sester orlovské nemocnice.

Své obavy z tohoto kroku přišli na zastupitelstvo říci i někteří lékaři. Podle nich tak dojde k destabilizaci celého chodu nemocnice. Budou bojovat o to, aby se rozhodnutí ještě dalo zvrátit, v opačném případě jsou ve hře i výpovědi.

"Nejde jen o ztrátu zaměstnanců, ale také o odbornost, kterou získali právě v orlovské nemocnici. Na svou profesi se učili hodně dlouho. Přijde mi, že to je naprosté mrhání schopnostmi lékařů i sester, kteří pracují bezproblémově a zajišťují tuto péči," doplňuje Iveta Weisserová.

Ještě v pondělí odpoledne jsme se ptali náměstka hejtmana Martina Gebauera, jak situaci vidí on. Měli za ním totiž přijet zástupci nemocnice a o celé věci jednat. Dokonce byla avizována stávková pohotovost, vyhlášena nakonec nebyla.

"Na krajský úřad nikdo nepřijel, stávková pohotovost podle toho co vím od mluvčí vyhlášena nebyla, jediné co vím je, že proběhne jednání s odbory, kde jim opět vysvětlíme celou koncepci tak, jak už jsme jim ji vysvětlili mnohokrát," říká Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana kraje.

Kraj by v budoucnu rád v Karviné viděl špičkovou nemocnici, která poskytne komplexní péči a jejíž kapacity budou stoprocentně využity. V Orlové by pak měla být zachována ambulantní péče a následná péče. V praxi to znamená, že akutní vyšetření bude moci obyvatel očekávat i v orlovské nemocnici, pokud ale bude nutná hospitalizace, bude převezen na jiné pracoviště.

"V případě že je rozhodnutí nevratné, občan Orlové bude muset jet do nemocnice v Karviné nebo Havířově, tady mu péče poskytnuta v plné šíři nebude. Ale kraj slíbil, že zachová ambulantní péči. Jak jsme ale slyšeli dnes na zastupitelstvu, sami lékaři mají vážné obavy z toho, zda ta péče bude zachována," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zda leží osud orlovské nemocnice lidem na srdci se ukáže ve středu 27. června. Na tento den odpoledne je totiž na prostranství před úřadem práce svolána demonstrace za záchranu orlovské interny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy