Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlová se bouří, nechce přijít o internu v místní nemocnici

Orlová |

O záměru přestěhovat internu orlovské nemocnice do Karviné jsme informovali v regionálních zprávách. Kraj tak rozhodl na zasedání krajského zastupitelstva.

Podle kraje o tomto záměru vědělo dostatečné množství lidí už od zimy letošního roku. A to i někteří zastupitelé. Ať už je to pravda nebo ne, velké vrásky toto rozhodnutí dělá zaměstnancům nemocnice, kteří o rozhodnutí nevěděli a stěhovat do Karviné se nechtějí.

"Tato zpráva přišla z minuty na minutu, se zaměstnanci nemocnice o tom nikdo nemluvil, takže jsme o přesunutí interny neměli ani tucha, říká Iveta Weisserová," předsedkyně unie sester orlovské nemocnice.

Své obavy z tohoto kroku přišli na zastupitelstvo říci i někteří lékaři. Podle nich tak dojde k destabilizaci celého chodu nemocnice. Budou bojovat o to, aby se rozhodnutí ještě dalo zvrátit, v opačném případě jsou ve hře i výpovědi.

"Nejde jen o ztrátu zaměstnanců, ale také o odbornost, kterou získali právě v orlovské nemocnici. Na svou profesi se učili hodně dlouho. Přijde mi, že to je naprosté mrhání schopnostmi lékařů i sester, kteří pracují bezproblémově a zajišťují tuto péči," doplňuje Iveta Weisserová.

Ještě v pondělí odpoledne jsme se ptali náměstka hejtmana Martina Gebauera, jak situaci vidí on. Měli za ním totiž přijet zástupci nemocnice a o celé věci jednat. Dokonce byla avizována stávková pohotovost, vyhlášena nakonec nebyla.

"Na krajský úřad nikdo nepřijel, stávková pohotovost podle toho co vím od mluvčí vyhlášena nebyla, jediné co vím je, že proběhne jednání s odbory, kde jim opět vysvětlíme celou koncepci tak, jak už jsme jim ji vysvětlili mnohokrát," říká Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana kraje.

Kraj by v budoucnu rád v Karviné viděl špičkovou nemocnici, která poskytne komplexní péči a jejíž kapacity budou stoprocentně využity. V Orlové by pak měla být zachována ambulantní péče a následná péče. V praxi to znamená, že akutní vyšetření bude moci obyvatel očekávat i v orlovské nemocnici, pokud ale bude nutná hospitalizace, bude převezen na jiné pracoviště.

"V případě že je rozhodnutí nevratné, občan Orlové bude muset jet do nemocnice v Karviné nebo Havířově, tady mu péče poskytnuta v plné šíři nebude. Ale kraj slíbil, že zachová ambulantní péči. Jak jsme ale slyšeli dnes na zastupitelstvu, sami lékaři mají vážné obavy z toho, zda ta péče bude zachována," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zda leží osud orlovské nemocnice lidem na srdci se ukáže ve středu 27. června. Na tento den odpoledne je totiž na prostranství před úřadem práce svolána demonstrace za záchranu orlovské interny.

Nahlásit chybu


K tématu

Havířovská nemocnice dokončuje stavbu nové dětské JIP

21. července 2023 15:46 | Havířov | Bára Kelnerová

V havířovské nemocnici pokrčuje přístavba a rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče, která se bude nacházet v bezprostřední blízkosti dětského oddělení. Práce by měly být dokončeny v září.

Nová dětská JIP v havířovské nemocnici je před dokončením

21. července 2023 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová

V havířovské nemocnici pokrčuje přístavba a rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče, která se bude nacházet v bezprostřední blízkosti dětského oddělení. Práce by měly být dokončeny v září.

Krnovská nemocnice získala nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou

15. srpna 2023 11:49 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Diamantový, tedy nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou, získala nemocnice v Krnově. Zdejší iktové pracoviště se tak řadí mezi světovou špičku. Při diagnostice a léčení cévní mozkové příhody hraje hlavní roli čas a přesná spolupráce několika oddělení nemocnice.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Orlová se bouří, nechce přijít o internu v místní nemocnici
Vydáno 22. června 2018 13:24, Orlová, Jan Varga
O záměru přestěhovat internu orlovské nemocnice do Karviné jsme informovali v regionálních zprávách. Kraj tak rozhodl na zasedání krajského zastupitelstva.

Podle kraje o tomto záměru vědělo dostatečné množství lidí už od zimy letošního roku. A to i někteří zastupitelé. Ať už je to pravda nebo ne, velké vrásky toto rozhodnutí dělá zaměstnancům nemocnice, kteří o rozhodnutí nevěděli a stěhovat do Karviné se nechtějí.

"Tato zpráva přišla z minuty na minutu, se zaměstnanci nemocnice o tom nikdo nemluvil, takže jsme o přesunutí interny neměli ani tucha, říká Iveta Weisserová," předsedkyně unie sester orlovské nemocnice.

Své obavy z tohoto kroku přišli na zastupitelstvo říci i někteří lékaři. Podle nich tak dojde k destabilizaci celého chodu nemocnice. Budou bojovat o to, aby se rozhodnutí ještě dalo zvrátit, v opačném případě jsou ve hře i výpovědi.

"Nejde jen o ztrátu zaměstnanců, ale také o odbornost, kterou získali právě v orlovské nemocnici. Na svou profesi se učili hodně dlouho. Přijde mi, že to je naprosté mrhání schopnostmi lékařů i sester, kteří pracují bezproblémově a zajišťují tuto péči," doplňuje Iveta Weisserová.

Ještě v pondělí odpoledne jsme se ptali náměstka hejtmana Martina Gebauera, jak situaci vidí on. Měli za ním totiž přijet zástupci nemocnice a o celé věci jednat. Dokonce byla avizována stávková pohotovost, vyhlášena nakonec nebyla.

"Na krajský úřad nikdo nepřijel, stávková pohotovost podle toho co vím od mluvčí vyhlášena nebyla, jediné co vím je, že proběhne jednání s odbory, kde jim opět vysvětlíme celou koncepci tak, jak už jsme jim ji vysvětlili mnohokrát," říká Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana kraje.

Kraj by v budoucnu rád v Karviné viděl špičkovou nemocnici, která poskytne komplexní péči a jejíž kapacity budou stoprocentně využity. V Orlové by pak měla být zachována ambulantní péče a následná péče. V praxi to znamená, že akutní vyšetření bude moci obyvatel očekávat i v orlovské nemocnici, pokud ale bude nutná hospitalizace, bude převezen na jiné pracoviště.

"V případě že je rozhodnutí nevratné, občan Orlové bude muset jet do nemocnice v Karviné nebo Havířově, tady mu péče poskytnuta v plné šíři nebude. Ale kraj slíbil, že zachová ambulantní péči. Jak jsme ale slyšeli dnes na zastupitelstvu, sami lékaři mají vážné obavy z toho, zda ta péče bude zachována," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zda leží osud orlovské nemocnice lidem na srdci se ukáže ve středu 27. června. Na tento den odpoledne je totiž na prostranství před úřadem práce svolána demonstrace za záchranu orlovské interny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000013409/orlova-se-bouri-nechce-prijit-o-internu-v-mistni-nemocnici