Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlovští zastupitelé řešili palčivá témata s obyvateli města

  • Orlová,

V Pondělí zasedli v estrádním sále kulturního domu zastupitelé. A tentokrát bylo pořádně rušno. Na zasedání dorazila také veřejnost, některá probíraná témata lidem totiž dlouhodobě leží na srdci.

Atmosféra by se dala krájet. Přítomnost veřejnosti na zasedání zastupitelstva dodala jednání na ještě větší závažnosti. Lidé se totiž nebáli na některé výroky zastupitelů hlasitě reagovat, například potleskem, nebo rozhořčenými dotazy. Mezi hlavní témata samozřejmě patřil přesun interny, o kterém jsme už informovali. Další velké téma pak byl přesun K-centra, tedy poradny pro drogově závislé. Ta se totiž ze svého stávajícího stanoviště plánuje přesunout na prostranství v Orlové-Porubě, proti tomu zareagovali tamní obyvatelé peticí, na které měli stovky podpisů.

Dovolte mi, abych před dnešním hlasováním znovu zopakoval argumenty, které nás vedou k nesouhlasu s rozhodnutím. Věříme, že tento záměr myslelo město v dobrém a ku prospěchu věci, soužití s nepřizpůsobivými už je ale v této lokalitě tak dost velký problém, kombinace těchto dvou skupin by přinesla jen další problémy," řekl jeden z nespokojených občanů zastupitelům.

Tento projev vyvolal debatu o tom, jak tedy nastalou situaci řešit? Padaly dotazy jako, proč, když toto centrum dosud bez problémů fungovalo tam kde je, došlo vůbec na přetřes jeho stěhování. Vysvětlil to velitel městské policie Roman Galia, který si nechal zpracovat posudek odborníků, ti hovořili o tom, že je K-centrum na nevhodném místě, protože je v blízkosti velkého počtu dětí.

"Většina odborníků tvrdí, že by bylo daleko vhodnější jiné místo, než to stávající a to kvůli velkému potu dětí v blízkosti a já s nimi souhlasím. Nemyslím si, že by se v lokalitě zvedl počet přestupků, protože to už by se dělo v místě, kde se centrum nachází teď, říká Roman Galia (ČSSD), orlovský zastupitel a Velitel městské policie Orlová.

Protesty lidí přišly celkem pozdě, málokdo totiž tušil, co se pod názvem K-centrum vlastně skrývá. Většina veřejnosti si myslela, že tam bude nakonec vybudováno kulturní centrum. Sedm set podpisů pod peticí je ale argument, který zastupitelé nemohou přejít a ani i když už je objekt ve výstavbě.

"V současné době už máme postavené inženýrské sítě, kontejnery jsou ve výrobě, takže teď je to velmi těžké to celé uchopit. Na druhou stranu chápu, že sedm set dvacet jedna lidí je obrovská masa, které se to nelíbí," říká starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

Zastupitelé nakonec hlas protestujících vyslyšeli, do září má rada vymyslet, co s budovou, kde mělo K-centrum sídlit udělá. K-centrum se zatím nikam stěhovat nebude. Další velké téma, které přišlo na přetřes je to, že by Orlová postupně přešla na plynové vytápění. To se opět spoustě lidí nelíbí, chtěli by zůstat při stávající dodávce z dětmarovické elektrárny a důvod?

Dalším tématem, které se projednávalo, byla žádost na zvýšení rozpočtu pro stavbu náměstí, také ta některé doslova zvedla ze židle. Nutno dodat, že padaly nepravdivé argumenty o tom, že město celou stavbu špatně dozoruje. Přitom kontrolní dny probíhají pravidelně a město mnohokrát stavební firmu upozorňovalo, že jsou prace opožděny a že nebude firmě tolerovat navyšování nákladů. tématu se budeme ještě budeme věnovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy