V Orlové ruší K-centrum pro drogově závislé

  • 10. května 2019,
  • 18:53,
  • Orlová,
  • Bára Kelnerová

V Orlové řeší problém kolem K-centra už více než rok. Zastupitelé nakonec rozhodli, že se od nového roku zruší ambulantní služby. S tím ale nesouhlasí zejména drogově závislí.

Reklama

Více než patnáct let funguje v Orlové K-centrum pro drogově závislé. Ambulantní služby denně využívá zhruba 20 lidí.

“Kontaktní centrum poskytuje výměnný program, dále základní hygienický a potravinový servis a v nemalé míře také poradenství. Radíme klientům kam se obrátit, jak reagovat v různých situacích a toto poradenství poskytujeme také rodičům,” řekla ředitelka sociálních služeb Jarmila Berná.

Budova v centru města se má opravovat a město zvažovalo, kam by K-centum přesunulo. Postavili dokonce speciální objekt pro tyto účely. To se ale setkalo s kritikou obyvatel. Lidem se nelíbila žádná z navrhovaných variant. Zastupitelé nakonec rozhodli že ambulantní službu od nového roku zruší.

“Chceme to zkusit bez K-centra. To znamená, že streetworkči nebudou lidem pomáhat jenom měnit jehly a sbírat injekční stříkačky, ale budou jim zároveň poskytovat i poradenství. Budou je směřovat na službu, kterou chceme rovněž od nového roku zavést. To znamená odborné sociální poradenství,” vysvětlila místostarostka Naděžda Kubalová (Volím Orlovou).

Drogově závislí se zrušením nesouhlasí.

“Kdyby se káčko zrušilo, tak by tady bylo plno jehel. Jsou tady děti a kdyby se píchly, mohly by se nakazit,” řekl klient K-centra.

“Pomáhají mi tady se mnou probrat moji situaci. To všechno mi bude chybět,” dodal jiný klient.

Zaměstnanci K-centra nechtějí rozhodnutí města komentovat. Čas prý ukáže, zda bylo správné.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

GOLD SPOON s.r.o.
Karviná
od 80 Kč

Detail

VAS Solutions s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč

Detail

SEPTIMA spol. s r.o.
Karviná
od 15 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu