Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Orlové ruší K-centrum pro drogově závislé

  • Orlová,

V Orlové řeší problém kolem K-centra už více než rok. Zastupitelé nakonec rozhodli, že se od nového roku zruší ambulantní služby. S tím ale nesouhlasí zejména drogově závislí.

Více než patnáct let funguje v Orlové K-centrum pro drogově závislé. Ambulantní služby denně využívá zhruba 20 lidí.

“Kontaktní centrum poskytuje výměnný program, dále základní hygienický a potravinový servis a v nemalé míře také poradenství. Radíme klientům kam se obrátit, jak reagovat v různých situacích a toto poradenství poskytujeme také rodičům,” řekla ředitelka sociálních služeb Jarmila Berná.

Budova v centru města se má opravovat a město zvažovalo, kam by K-centum přesunulo. Postavili dokonce speciální objekt pro tyto účely. To se ale setkalo s kritikou obyvatel. Lidem se nelíbila žádná z navrhovaných variant. Zastupitelé nakonec rozhodli že ambulantní službu od nového roku zruší.

“Chceme to zkusit bez K-centra. To znamená, že streetworkči nebudou lidem pomáhat jenom měnit jehly a sbírat injekční stříkačky, ale budou jim zároveň poskytovat i poradenství. Budou je směřovat na službu, kterou chceme rovněž od nového roku zavést. To znamená odborné sociální poradenství,” vysvětlila místostarostka Naděžda Kubalová (Volím Orlovou).

Drogově závislí se zrušením nesouhlasí.

“Kdyby se káčko zrušilo, tak by tady bylo plno jehel. Jsou tady děti a kdyby se píchly, mohly by se nakazit,” řekl klient K-centra.

“Pomáhají mi tady se mnou probrat moji situaci. To všechno mi bude chybět,” dodal jiný klient.

Zaměstnanci K-centra nechtějí rozhodnutí města komentovat. Čas prý ukáže, zda bylo správné.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy