Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pomník, který připomíná sedmidenní válku, si zaslouží rekonstrukci

  • Orlová,

Radnice získala dotaci na rekonstrukci pietního místa k uctění památky padlých legionářů a obětí při bojích za české území na Těšínsku. Práce by měly začít v příštím roce. Město má v plánu vybudovat i repliku sousoší.

Pietní místo na hřbitově, které připomíná sedmidenní válku v boji o české území na Těšínsku, se po mnoha letech dočká komplexní rekonstrukce. Práce budou rozděleny na dvě části.

“V současné době na první etapu město Orlová získalo 80% dotaci z ministerstva obrany. Je to asi 4,4 milionu korun a celkové náklady jsou asi 5,5 milionu korun,” řekla vedoucí odboru správy majetku a investic Martina Szotkowká.

Z technického hlediska jak náročná bude tato rekonstrukce? 

“Určitě velmi technicky náročná, protože toto prostranství je uprostřed hřbitova, bohužel veškeré přesuny materiálu povedou přes nové chodníky. Ty budeme muset zakrýt panelovými cestami a podobně. Samozřejmě město Orlová se bude snažit, aby co nejméně zasáhlo do chodu hřbitova,” dodala vedoucí odboru správy majetku a investic Martina Szotkowká. 

Práce na pomníku by měly být zahájeny na jaře příštího roku. Město má zpracovanou studii a projektovou dokumentaci i na repliku sousoší, na kterou opět bude žádat o dotaci ministerstvo. Návrh případné realizace zpracoval sochař Martin Kuchař.

“Navrhuji tam jiný materiál. Sousoší bylo zhotoveno z hořického pískovce, ten ale není příliš trvanlivý, i když možná je snadnější z něho sochu udělat. Ale na naše prostředí, kde jsou velké emise, je vhodnější božanovský pískovec. Je to obrovská realizace, ani nevím, kde se za posledních třicet let dělalo takové sousoší jestli nové, nebo replika. Spousta sochařů, kteří se zabývali figurální tvorbou, už tady není a ani není možné s nimi sdílet zkušenosti,” řekl sochař Martin Kuchař.

Výroba repliky sousoší by mohla začít v roce 2021. Kdo bude autorem, ale ještě není rozhodnuto.
Šakalí léta / muzikál

04.04. 17:30
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

05.04. 17:30
Český Těšín, Těšínské divadlo, Český Těšín

Šakalí léta / muzikál

17.04. 19:00
Orlová, Dům kultury města Orlová

TRIAS a spol., spol. s r. o.
Havířov
od 14 600 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum krásy a odpočinku Havířov
Havířov
od 12 250 Kč/měsíc

Detail

Centrum krásy a odpočinku Havířov
Havířov
od 12 075 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků