Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky chráněnému bydlení našli lidé s postižením nový domov

  • Orlová,

Ve městech je stále větší zájem o stacionáře, chráněné bydlení nebo odlehčovací službu. I v Orlové se sociální služby snaží uspokojit co největší počet klientů. Mnozí z nich našli v sociálních službách nový domov.

Paní Eliška má mentální postižení a nemůže žít sama. Má to štěstí, že už 13 let se o ní mohou postarat Sociální služby města Orlové, a to konkrétně v chráněném bydlení. 

"Pěkně je tu, líbí se mi tu. Uklízím, vařím si sama. Jsem tu spokojená," řekla paní Eliška.

Domov takto poskytují sociální služby dalším 13 lidem s různým životním osudem. 

"V chráněném bydlení máme různé cílové skupiny klientů. Buď se zdravotním postižením, mentálním postižením, a mohou tady být i osoby komerčně zneužívané. Mohou tady bydlet do doby, než pro ně najdeme vhodnější bydlení, případně než je naučíme věci tak, aby mohli opět bydlet v domácím prostředí,” řekla Jarmila Berná, ředitelka Sociálních služeb města Orlové.

Klienti chráněného bydlení se každý den setkávají také s lidmi z denního stacionáře, a nebo z odlehčovací služby. 

"Máme tady různé aktivizační činnosti. Máme paměťová cvičení, prstovou jógu. Zrovna dneska jste viděli muzikoterapii. Máme tady keramickou dílnu.Mohou i individuálně pracovat," dodala sociální pracovnice Alena Krainová.

Tak jako v jiných městech, je i v Orlové stále větší zájem o pečovatelské služby. A to ne jen o rozvoz obědů, ale například také o mytí klientů. Proto musely sociální služby rozšířit provoz. Pracovníci dojíždějí do domácností každý den od 6 až do 20 hodin. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy