Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé s mentálním postižením v orlovském stacionáři jsou šťastní, že mohou být opět spolu

  • Orlová,

Lidé s mentálním postižením z denního stacionáře Duha v Orlové jsou zvyklí být stále spolu. Mnozí nechápali, co je koronavirus a hlavně, proč je zařízení zavřené. Rodiče jsou šťastní, že už se vše vrací k normálu.

Klienti denního stacionáře Duha v Orlové mohou být opět spolu. Během koronavirové krize museli být doma se svými rodiči, což nebylo vůbec jednoduché. Vysvětlit situaci mentálně postiženým lidem, je mnohem těžší, než těm zdravým. Své o tom ví i paní Eva Gabzdylová.

Eva Gabzdylová, maminka klienta: "Lehké to nebylo, protože byl zvyklý na nějaký určitý režim, takže museli jsme trochu zápasit. Chtěl jít tady do stacionáře, pořád se ptal na paní učitelky, na tety a musela jsem pořád vysvětlovat, že to nejde."

Na počátku nastal problém, že rodiče neměli nárok na ošetřovné. I toto zařízení apelovalo na ministryni práce a sociálních věcí, aby se vztahovalo i pro pracující rodiče, kteří se starají o mentálně postižené.

Darja Sobotíková, ředitelka zařízení Duha: "Nakonec se to vyřešilo, měli možnost o to ošetřovné požádat i rodiče našich klientů, takže my jsme vypisovali ty žádosti, které si pracující rodiče předávali a tím pádem zůstávali na ošetřovném doma. Někteří jsou ještě dál, pokračují, protože klienti mají přidružené choroby, které nejsou momentálně slučitelné s tím virovým onemocněním jaké je.”

Paradoxně vládní opatření mělo jeden pozitivní vliv pro toto zařízení, protože město v současné době provádí rekonstrukci budovy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků