Celou výstavu otevřela i netradiční vernisáž, kde prostor dostala i malá výtvarná performance profesorů gymnázia. Pak už si studenti i hosté mohli užívat výsledků nelehké práce na obou výtvarných projektech.
David Jablonski, koordinátor jednoho z projektů: „Zabralo to strašnou spoustu času. Především já, jako koordinátor projektu, jsem musel chodit pořád někde něco vyřizovat a někdy jsem z toho už byl neskutečně unavený. Ale myslím si, že za to to stojí, že lidé se snad rádi podívají na obrazy a umění, které jsme stvořili a učitelé na nás možná budou pyšní."
Jindřiška Růžičková, profesorka Gymnázia a SOŠ Orlová: „Myslím si, že na to, jak jsou mladí, postupovali velice uvědoměle. Museli totiž zvládnout mnoho práce. A nebylo to jen o té tvorbě, ale museli dotáhnout i spoustu organizačních věcí. A to se přitom naučili a sami to takto hodnotí. Naučili se organizovat, spoléhat sami na sebe, zajít za někým, něco zajistit a podobně."
Samotná výstava nabízí dva okruhy. Jeden se týká portrétování obyvatel Domova seniorů Vesna. Ten druhý otevřel účastníkům dveře do světa moderního umění.
Jindřiška Růžičková, profesorka Gymnázia a SOŠ Orlová: „Kromě toho, že mnozí zjistili, že jsou schopni malovat na velký formát, že chlapi jsou schopni dotáhnout své výtvarné nápady až do konce a mnozí snad i pochopili moderní umění a zařadili se mezi lidi 3. tisíciletí, kteří budou moderní umění vnímat."
Vystavené práce pak na vernisáži obdivovali i spolužáci mladých výtvarníků.
Anketa, návštěvníci výstavy: 1. „Ta výstava i obrazy se mi velmi líbí." 2. „Je to hezké, ty moderní projevy dětí nebo tedy studentů a kamarádů."
A zhodnotit práce studentů přišli dokonce i někteří z portrétovaných obyvatel Vesny.
Anketa, obyvatelé Vesny: 1. „Líbí se mi to a dokonce jsem se tady i našla na fotce." 2. „Že tam dali takový obraz, jako by spadl strom na moji fotku."
Výstava potrvá do 29. června.