Významná rodačka regionu zasvětila svůj život bádání po historii lidových krojů nejen v naší oblasti. Díky ní se tak zachovalo i mnohé z lidové historie a své vědomosti pak paní Králová předávala i dál.
Eva Hovorková, autorka výstavy: „Věnovala se bádání lidového oděvu na celém Těšínsku a také na Kysucku, na Frýdecko-Místecku, ale i na Opavsku. Toto bádání pak využila k rekonstrukcím krojů pro folklorní soubory a byla i externí spolupracovnicí Vlastivědného muzea v Českém Těšíně, nynějšího Muzea Těšínska."
Vědomosti paní Králové ovšem využívala také další muzea v regionu i v Polsku. Výstava v Orlové nabízí nejen krásné kroje. Návštěvníka nechává nahlédnout také do tajů práce badatelky.
Eva Hovorková, autorka výstavy: „Jsou tady staré originály, pohlednice, ale také základy její práce, to znamená technologie jednotlivých druhů výšivky, rekonstruované součástky a čtyři typy krojů, které zrekonstruovala, některé rukopisy, nákresy a podstatu její práce, tedy technologii a vzorníky, které vyrobila."
Orlovská výstavní síň Muzea Těšínska se nachází v prostorách domu dětí. Výstava věnovaná národopisné badatelce Jiřině Králové potrvá do konce října.