Psychicky labilní a agresivní lidé, kteří neusnesou rozchod. Nebo ti, kteří ve společné domácnosti napadají své partnery. Jak říká sama policie, těchto případů je poslední dobou stále více. A rada obětem? Ta je jasná.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: „Oběť by se rozhodně měla obrátit na policii. Policie může nabídnout pomoc i ve formě ochrany, pokud je to nutné. Může také využívat svá oprávnění a hned na místě vykázat agresora ze společného obydlí a hned na místě také zahájí vyšetřování a trestní stíhání proti pachateli."
Tito agresivní jedinci si často ani nepřipouští, že by jednali protiprávně. Zákon ale myslí na všechny případy a do střetu se zákonem se může dostat i jedinec, který svou bývalou partnerku obtěžuje, aniž by při tom použil hrubou sílu.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: „V případech, kdy bývalý partner ženu obtěžuje telefonáty, píše jí sms a pronásleduje ji může policie zahájit trestní stíhání."
Nejen takové chování může skončit pobytem ve vězení.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: „Trestní zákon vymezuje několik přečinů. Jednak to může být nebezpečné pronásledování, kde pachateli hrozí až jednoleté vězení. V případě, že je to proti těhotné ženě, nebo dítěti mladšímu 18ti let, nebo pachatel použije zbraň, může jít do vězení až na tři roky. Další přečin může být nebezpečné vyhrožování, kde pachateli hrozí až jednoleté vězení. Dále se to může týkat trestných činů jako je ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, vydírání a mnoha dalších."
Možností, kde v takových případech vyhledat pomoc existuje i více. Právní i psychickou podporu nabízejí také různé občanské organizace a sdružení.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: „Policisté mají kontakty na tyto organizace k dispozici a oběti je mohou předat."
Odborníci na dané téma i policie říkají jedno. Pokud čelíte podobnému chování ze strany bývalého či současného partnera, řešení problému neodkládejte. Jednání takových pachatelů se zpravidla stupňuje a následky bývají jen a jen horší.