Výstavu rozhodně stojí za to shlédnout. Nabízí téměř vše, na čem členové klubu během 10 let existence pracovali.
Karel Budin, Klub přátel staré Orlové: "To znamená výstavy, přednášky i spolupráci na různých publikacích. Toto všechno nyní návštěvníkům výstavy nabízíme, abychom jim připomněli, co vše již lidé za těch 10 let viděli a to, co jsme za tu dobu udělali. Náš klub čítá v průměru 13 lidí a je to už takový stabilizovaný tým. Protože to vše nemůže být práce jednotlivce, to je práce kolektivu. A my pak naši činnost nabízíme i školám a podobně."
Práce celého klubu rozhodně není jednoduchá. A v mnohém připomíná badatelskou a detektivní činnost. Přináší ale své výsledky.
Karel Budin, Klub přátel staré Orlové: "V prvé řadě chci říct, že nesuplujeme kroniku města. My získáváme od stále žijících lidí z Orlové, z nichž mnozí už v našem městě ani nebydlí, dokumenty o historii města. Pomalu se také blíží velké výročí. Orlová byla založena v roce 1223. A dokumentů z historie stále ubývá."
Klub přátel staré Orlové ovšem dokumenty nejen vyhledává. Pomáhá třeba také lidem, kteří již v Orlové nežijí, o historii rodného města se ale stále zajímají.
Karel Budin, Klub přátel staré Orlové: "Posílám materiály do města jako Karlovy Vary, Sokolov, Praha, do Jižních Čech. A tito lidé chtějí o městě vědět stále víc a víc. Rozmáhá se také to, že lidem pomáháme třeba v kostelních a hřbitovních knihách hledat informace o jejich předcích. Někteří lidé se vrátili do Česka po dlouhé době a teď nemohou dohledat své rodinné příslušníky. I na takových věcech pracuje náš klub."
V klubu pracují lidé, kterým je historie koníčkem. Někteří z nich se věnují své oblasti, která je zajímá nejvíce. Najdeme zde tak odborníky na tramvajovou dopravu, kostel, či území starých Lazů.
Stanislav Durčák, Klub přátel staré Orlové: "Lazy jsou můj osud. Tam jsem se narodil a celá naše rodina pochází z Lazů. Máme tam kořeny 250 let zpět. Začalo mne to zajímat, až když byl zbourán náš rodný dům a museli jsme se vystěhovat z důvodů důlní činnosti. Z těch starých Lazů dnes již v podstatě nic nezůstalo, jen kaplička. Také znak Lazů je poměrně neznámý."
Leo Papala, Klub přátel staré Orlové: "Ta cesta k tomu, že se zabývám kostelem je jednoduchá. Jsem věřící a z toho to vyplývá."
Lubomír Kolátek, Klub přátel staré Orlové: "K tramvajím jsem se dostal přes železnici, která mne vždycky zajímala."
A jak již bylo řečeno, cesta k získávání materiálů a historických dokumentů, to je především spousty práce.
Leo Papala, Klub přátel staré Orlové: "Je to různé, hodně například čerpám z farní kroniky, kterou vedu."
Lubomír Kolátek, Klub přátel staré Orlové: "Ty cesty jsou různé. Je potřeba hodně navštěvovat muzea a archívy a tam pátrat. Pak je také spousty materiálu mezi lidmi, který se mnohdy objevuje náhodně. A ty materiály je potřeba získávat a archivovat, protože pokud se o to lidé nezajímají, často takové věci vyhodí a ty jsou pak nenávratně pryč."
Výstava v domě kultury potrvá do 30. září.