Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté hledají ukradenu sochu ze zámku v Rychvaldu

  • Rychvald,

Pokud jste projížděli Rychvaldem na Karvinsku, jistě jste si všimli nádherného zámku. Budova mnoho let chátrala a až nyní ji koupil majitel, který se opravdu postaral o její záchranu. Tento mecenáš ale nyní zažil jen stěží pochopitelnou věc. Ze zahrady totiž někdo ukradl sochu, která zdobila průčelí zámku.

Zámek Starý dvůr v Rychvaldu opustil poslední šlechtický rod po válce  a budova od té doby chátrala. Než se dostala do rukou současného majitele, vypadala takto. V roce 2005 pak začala rekonstrukce na jejímž konci vypadá budova jako v době největší slávy. Úpravami prošla i zahrada a dokonce se do ní vrátila umělecká díla. Jenže nyní se stalo něco neuvěřitelného. Jednu sochu někdo ukradl. "Na počátku června někdo odcizil na pozemku zámku, kterému se říká Starý dvůr, bronzovou sochu muže, který čte. Dílo má 160 cm,"  popisuje mluvčí policie Miroslav Kolátek.

Zloděj se musel pořádně nadřít  a pravděpodobně nebyl sám. Socha muže s knihou je z bronzu a váží asi 100 kilogramů. Majitel zámku je chováním lidí zklamán. Do rekonstrukce investoval mnoho peněz a nyní řeší ještě krádež sochy. "Socha je maďarské nebo rakouské provenience. Pochází z přelomu 19. a 20. století," uvádí k původu díla majitel zámku Pavel Šmíra a dodává: "Co k tomu mám říct. Je to kultura národa. V Německu nebo Rakousku by se to nestalo." 

Policie se snaží sochu vypátrat. Možná skončila u někoho na zahradě a nebo ji zloději prodali do sběru. Podle současných cen mohli dostat kolem 7 tisíc korun. Pokud ke krádeži můžete cokoliv sdělit, volejte policejní linku 158. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy