Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na výuku v chudobinci nebo požární zbrojnici dnes už v Rychvaldě jen nostalgicky vzpomínají

  • Rychvald,

Významné jubileum si letos připomíná Základní umělecká škola v Rychvaldě. K 60. výročí založení škola připravila koncert svých učitelů a absolventů. Pro vysoký zájem se v sále musely přidávat židle.

Stáhnout video

“V letošním roce oslavujeme 60. výročí založení Základní umělecké školy v Rychvaldě. Připravili jsme pro naše hosty koncert učitelů a bývalých absolventů škol. Naše škola je poměrně malá, máme asi 250 žáků ve třech oborech. Je to hudební, výtvarný a literárně dramatický. Chodí k nám děti a žáci ve věku od 5 do 18 let, ale taky dospělí. Pravidelně dosahujeme úspěchů na různých soutěžích a připravujeme také mladé lidi k dalšímu studiu na uměleckých školách. Na našem výročním koncertě se představili také žáci nebo studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a taky Církevní konzervatoře v Opavě, kteří byli kdysi taky našimi žáky. V průběhu koncertu vystoupil také již tradiční sbor učitelů rodičů a přátel školy,” řekl ředitel ZUŠ Radim Plšek. 

Historie umělecké školy je opravdu bohatá.  

“Já tu školu znám od roku 60, já jsem tady začala chodit sama jako žačka a od roku 77 už jsem působila potom jako učitelka. Takže, myslím si, že těch 42 let na jedné škole docela za tu historii vydá. Musím říct, že obrovský přelom byl právě v tom roce 71, kdy se ta škola stěhovala z těch různých poboček, nebo z různých jiných míst, kde jsme učili, takzvaném chudobinci nebo v základních školách, požární zbrojnici, prostě bylo to velice roztříštěné a když byl koncert jednou za rok třeba, tak se ten koncert uskutečnil v hospodě, v sále. No a pak od toho roku 71 už jsme konečně dostali důstojný stánek v této budově,” vzpomínala bývalá ředitelka ZUŠ Vlasta Matonogová. 

Rychvaldská škola působí pod UNESCO. 

“My jsme nejlepší asi v tom, že jsme dvě ze základních uměleckých škol v České republice přidruženými školami UNESCO. Je nás tam byl v současné době 52 z celé republiky. Jsou to převážně střední školy, a základní školy, ale jsou tam tedy i ty dvě základní umělecké školy. Vyměňujeme si zkušenosti, ale co je důležité, a s tím tu školu pořád vedeme tím směrem, který naplňuje ideály UNESCO, to znamená udržování kultury v tom širším slova smyslu, prostě učit trošku jinak, trošku lépe,” vysvětlila Vlasta Matonogová. 

V průběhu koncertu vystoupila řada učitelů a úspěšných absolventů školy. 

“Základní uměleckou školu v Rychvaldě jsem studovala pět let. Hrála jsem na zobcovou flétnu a na příčnou flétnu. Příčnou flétnu jsem studovala u paní učitelky Hanky Raškové a rozhodla jsem se dále studovat na Církevní konzervatoři v Opavě, rovněž příčnou flétnu,” řekla studentka Anežka Polaczková. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků