Například v Rychvaldě na Karvinsku je sice většina domácností napojena na vodovodní řad, několik domkařů však bere pitnou vodu ze svých studní. Za možnost kontroly, zda je nezávadná, jsou proto vděční.
Antonín Vacek, obyvatel Rychvaldu: “Máme vrt, který slouží jako jediný zdroj pitné vody pro náš rodinný dům. Po povodních jsme využili nabídky městského úřadu na bezplatný kontrolní odběr. To bylo důležité, protože vrt mohl být zasažen zvýšenou hladinou podzemní vody nebo změnami v propustnosti podloží.
Jana Vehovská, Odbor stavební a životního prostředí MÚ Rychvald: “Občané, kteří měli studnu zasaženou povodněmi, ať už přímo nebo nepřímo, museli splnit určité podmínky a museli studny vyčistit.
Radnice spolupracovaly s krajskými hygieniky a odebrané vzorky vyhodnocoval Státní zdravotní ústav.
Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě: “K 9. prosinci letošního roku obdržela Krajská hygienická stanice celkem 1 021 žádostí a ke stejnému datu bylo odebráno 946 vzorků. Krajská hygienická stanice funguje v tomto procesu jako odborný garant a koordinátor. Po odběru vzorků provádí analýzy a odborné vyhodnocení. Výsledné protokoly s vyhodnocením následně zasílá starostům, kteří je předávají jednotlivým žadatelům.
Jana Vehovská, Odbor stavební a životního prostředí MÚ Rychvald: “Už v listopadu nám přišly první výsledky, a musím říct, že všechny dopadly pozitivně – všechny testované studny byly v pořádku.”
Lidé z Rychvaldu mohou navíc využít příspěvek od Červeného kříže na čištění studní.