Zvonečkem to začalo v září a zvonečkem prvňáčkům skončil i jejich první školní rok. Za svou píli byli náležitě odměněni. Dostali své první vysvědčení.
Kateřina Atanasovská, učitelka 1. třídy: „Za ty tvé vědomosti máš samé jedničky.“
A podobně to bylo i v ostatních třídách. Ze 168 žáků jich 104 prospělo s vyznamenáním.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ a MŠ Stonava: „Záležitost, která mě velice potěšila je úbytek průměrného počtu zameškaných hodin na žáka. Ten byl loni 84 a letos je to 74. Je to blízko rekordu, který máme 72.“
Mnozí žáci kromě vysvědčení dostali i pochvalu. Bohužel, i letos ale musela škola přistoupit ke kázeňským opatřením. Na dvou vysvědčeních se objevila trojka z chování.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ a MŠ Stonava: „Bylo to hlavně o nepřijatelném přístupu k práci ve škole a plnění školních povinností.“
Kazeňské opatření se ale netýká těchto žáků, kteří jako premianti tříd, ať už za svědomité plnění školních povinností nebo za úspěšnou reprezentaci školy a obce v různých soutěžích a mimoškolních aktivitách, jsou každoročně zváni na stonavskou radnici.
Ondřej Feber (ANO 2011), starosta Stonavy: „My vyvíjíme velkou snahu k tomu, aby naše děti nezapomínaly na Stonavu a aby věděly, že si vážíme jejich práce ve škole.“
Vivien Valošková, oceněná žákyně 1. třídy: „Těším se na prázdniny, škola se mi líbila, je tam dobře, mám tam hodně kamarádek.“
Benjamín Kucharczyk, oceněný žák 4. třídy: „Malá škola byla dobrá, bylo to tam lehčí. Těším se na velký stupeň."
Slzičky v očích ale měli v závěru školního roku deváťáci. Ti se se stonavskou školou loučí, jak ale tvrdí, nikdy na ni nezapomenou.
Kristýna Gasiorová, oceněná žákyně 9. třídy: „Je to tady hodně příjemné. Určitě na to budu vzpomínat jako na krásné dětství. Hlavně to budou vzpomínky na spolužáky, výlety a podobné akce.“
Jedním z největších úspěchů stonavských žáků je vítězství Kristýny Sichové v okresním kole pythagoriády. V dějepisné soutěži zase zazářily Karolína Konečná a Adéla Buchtelová. Úspěchy zaznamenali stonavští žáci ale i na sportovním poli. Zajímavý konec školního roku se odehrál v páté třídě, kde před samotným rozdáním vysvědčení proběhl křest knihy.
Marta Orszuliková, vedoucí stonavské knihovny: „Kniha páťáků je vlastně výsledkem všech knihovnických lekcí a setkání v knihovně.“
Kromě textu museli páťáci knihu s názvem Tři přání aneb pohádky páté třídy opatřit ilustracemi a provést další úkony, podobně jako v nakladatelství.
Kateřina Heimerová, třídní učitelka 5. třídy: „Společně jsme se rozdělili do jednotlivých profesí. Děti si mohly vyzkoušet výběr ilustrací, grafické nebo například korekci.“
anketa, žáci 5. třídy: „Já jsem psala o princovi, který měl jít do vesnice a najít si tam holku.“ „Já jsem psal o hloupém Honzovi.“ „Psal jsem o Bobíkovi ze Čtyřlístku, který šel do Itálie, aby snědl největší pizzu na světě.“ „Já jsem psala o holčičce, která neměla maminku a šla ji do světa hledat a přitom musela splnit tři úkoly.“ „Já jsem společně s Natálkou dělala návrhy stránek, jestli tam bude nějaké ohraničení, vybíraly jsme styl písma apod. Taky jsme musely dohlížet na výběr ilustrací a na to, aby každý udělal to, co měl.“
Místní knihovna, která je veřejnosti otevřena beze změn po celé prázdniny, by ráda na podobných projektech se školáky spolupracovala i v příští školní roce.