Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonava žila Maří Magdalénskou poutí

Stonava |

​Na stonavskou Maří Magdalénskou pouť do centra obce přicházejí nejen místní obyvatelé, sjíždějí se tady i lidé z širokého okolí. Stala se neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře Karvinska. Ne vždy tomu ale tak bylo. Tradice stonavských poutí se obnovila v devadesátých letech.

„Já si to pamatuju jako dnes. Ta organizace pořádné první pouti po devadesátém roce bylo něco šíleného. Museli jsme hodně improvizovat. Já sám jsem jel až do Příbora, abychom tady ty kolotoče dostali,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Za totality tady nikdo nejezdil, tak jsme řekli, že to vyzkoušíme. Když jsme přijeli ,dali jsme tady pět kolotočů, ale v pět hodin odpoledne už tady nebyla ani noha. Nepřijely ani stánky. Ta pouť se nechytla,“ dodává kolotočář Václav Tvardek.

Druhý rok to bylo podobné. Pak se to ale změnilo.

„Třetí rok se to rozjelo. V sobotu sice nic, ale neděle byla lepší. Od té doby se z toho udělala krásná pouť,“ říká majitel Lunaparku u Černého korzára a dodává, že má teď pocit, jako kdyby jezdil za svou rodinou. Pokud bude žít, bude rád, když tuto obnovenou tradici bude moci udržovat.

Naštěstí v tom není sám. Jeho děti v tradici rodiny Tvardků chtějí pokračovat. Navíc, během letošní poutě se mu narodil další vnuk. Jak sám říká, další malý korzár.

„Syn se jmenuje Tonda, váží 3,33 kg a měří 47 cm. Narodil se v pondělí v 8 hod. ráno,“ říká radostně tatínek malého korzára Jaroslav Tvardek.

Stonavská pouť, to ale nejsou jen kolotoče a stánky s pouťovým zbožím. Obec pro návštěvníky každoročně připravuje bohatý program, během něhož si na své přijdou všechny věkové generace. Letos byla pouť zahájena opět v sobotu výstřelem s děla. Tentokrát se střílelo před stonavskou radnicí a dvaadvacet ran vyšlo hned ze dvou děl.

„Vždycky tady jezdil kolega sám. Loni jsem mu pomáhal. Letos jsme chtěli zpestřit oslavu a proto jsme přivezli děla dvě. To první je takové typické bojové a to druhé takové hradní. Všechno jsou to repliky, říká Andrzej Kantorski.

Střílení s děla bylo doprovázeno broušením kos. Následovala totiž soutěž v sečení trávy klasickou kosou.

„To už se tady pořádá několik let. Seče se klasickou kosou, protože kosa, jako sekací nástroj ,už pomalu zaniká, tak jsme tady takovou tradici zavedli,“ říká organizátor soutěže Kazimír Cholewa.

Soutěží se vždy ve dvou kategoriích, muži a ženy. Zatímco ženy sečou jednokolově na kvalitu pokosu, muži mají kola dvě. První na kvalitu a ti nejlepší pak v druhém kole na rychlost. Prvenství letos obhájil už poněkolikáté Tadeusz Szwed, v ženách zvítězila paní Zdeňka Mazurová.

Zajímavý kulturní program byl připraven i na neděli. Například v parku u Domu PZKO k tanci i poslechu hrál DJ Daniel Broda.

„Pouštím disco lidovky a rockové pecky. Záleží jací lidé tady zrovna sedí . Sleduju to a pozoruju je. Myslím si, že se budou mohli na co těšit, možná až do půlnoci,“ vysvětluje pan Broda.

V podání Daniela Brody si návštěvníci mohli poslechnout i největší hity Petra Muka.

Během vystoupení si mohli lidé pochutnat i na bohatém občerstvení, které jim bylo v parku nabízeno.

„U nás v parku u domu PZKO pivo teklo proudem a lidé si pochutnali na grilovaný specialitách,“ doplnil majitel Stonavské restaurace Vojtěch Legindi.

Grilované speciality si lidé mohli vychutnat i během koncertu Dechové kapely Stonava, která každoročně na stonavské pouti vystupuje spolu s mažoretkami Dixi a to i přesto, že na pár minut vystoupení přerušila dešťová přeháňka.

„Pro nás stonavská pouť znamená radost uprostřed prázdnin. Jak vidíte sami, skoro všichni muzikanti jedou na dovolenou až v září, v říjnu , aby mohli být na stonavské pouti. Samozřejmě, že je to i tradice, pro kterou vždycky děláme všechno co můžeme,“ říká kapelník Jaroslav Šindel.

Další koncert se uskutečnil o pár desítek metrů dál. V kulturní sál se proměnila sportovní hala, kde se posluchačům představili korejští sólisté za doprovodu Janáčkova symfonického orchestru.

„Je to poměrně velký prostor, asi největší tady ve Stonavě, který pojme hodně lidí . Jsme připraveni využívat ho nejen pro sportovní záležitosti, ale samozřejmě také pro kulturu. Zkoušíme to, je to v tomto roce takový experiment. Bylo potřeba provést ozvučení a osvětlení. Schází nám ještě jedna věc a to je klimatizace. Nicméně, počasí je takové, že to tady vydržíme,“ vysvětluje Feber.

Posluchačům se mimo jiné představila i operní sólistka paní Soyung, která ve Stonavě nezpívala poprvé.

„Jsem velmi ráda, že jsem opě mohla přijet do Stonavy. Mezi korejskými umělci a obcí Stonava jsou velmi dobré vztahy. Jednou bych se tady zase ráda vrátila,“ řekla Soyung Yoo.

Kromě paní Soyung si posluchači mohli vyslechnout sólisty na trumpetu, čelo, příčnou flétnu, ale také slyšet lidový korejský nástroj.

„Kromě korejských umělců vystoupí i nám dobře známý baryton Klemens Słowioczek,” dodává moderátor koncertu Tomáš Bařák.

„Zpíváme dva duety. Jeden z Mozartovy Kouzelné flétny a druhý z Donna Giovanniho,“ vysvětluje Klemens Słowioczek.

Na koncert korejských umělců zavítal i ředitel Stonavské Barborky. Jak nám prozradil, rád by navázal s umělci bližší spolupráci v rámci mezinárodního festivalu v komorním a ansámblovém zpěvu.

„Účast korejských přátel je pro nás zajímavou příležitostí se s nimi seznámit. Proto po koncertě bychom rádi s nimi jednali o případné spolupráci. Buď na bázi, pozvat zde nějakého porotce, případně, a to by bylo úplně ideální, tady pozvat přátele s jejich škol, aby si přišli zasoutěžit,“ vysvětluje ředitel festivalu Josef Melnar.

Ale nebyli to jen korejští sólisté, kteří se široké veřejnosti ve sportovní hale představili. Díky finanční podpoře Nadace OKD se tady uskutečnil i koncert Leony Machálkové. Původně byl naplánován pod širým nebem na hřišti stonavského sportovního klubu. Kvůli hrozícím přeháňkám byl ale raději přemístěn do haly.

Jak nám prozradil místostarosta Stonavy a současně předseda kulturní komise, připravit a zajistit program poutě není vůbec nic jednoduchého.

„Termíny s umělci se domlouvají zhruba půl roku dopředu a pak to vše finišuje dva týdny před poutí,“ říká Tomáš Wawrzyk.

„Já jsem přijel z Berouna a nejvíce se mi tady líbí ten skákací hrad.“ „Mně se nejvíce líbí autodrom.“ „Mně se tady na pouti líbí kolotoče.“ „Přijela jsem z Rakouska navštívit maminku a bratra. Samozřejmě, že jsem přišla i na pouť.“ „Je tady dobrá atmosféra, pro děti plno atrakcí, vystoupení, prostě super.“ „Ve Stonavě je prostě suprová pouť.“ „Přijela jsem z Horní Suché a velice se nám tady líbí. Dcera chtěla na kolotoče, přišli jsme se podívat a opět nás to nezklamalo, jako vždy.“ „Ta pouť má spoustu tradicí. Od střílení s děla, sekání trávy, což si myslím, že jiné poutě nemají.“ Říkají návštěvníci poutě.

Vyvrcholením dvoudenního programu je každoročně ohňostroj. Příprava takovéto show trvá několik dní a ohňostrůjce pan Václav Buriánek si na něm dává opravdu záležet .

„Pro letošní rok, tak jako každým rokem, máme vždy něco nového. Budou tři zajímavé efekty. Jjeden efekt bude střílet asi 72 ran za sebou,“ říká ohňostrůjce.

Téměř desetiminutový ohňostroj, během něhož jsou všechny efekty časově přizpůsobeny hudebnímu podkladu udělal důstojnou tečku za letošní Maří Magdalénskou poutí.

Nahlásit chybu


Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

23. listopadu 2024 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

23. listopadu 2024 14:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.


Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

22. listopadu 2024 10:30 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

22. listopadu 2024 10:18 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Stonava žila Maří Magdalénskou poutí
Vydáno 26. července 2017 16:55, Stonava, Jiří Brzóska
​Na stonavskou Maří Magdalénskou pouť do centra obce přicházejí nejen místní obyvatelé, sjíždějí se tady i lidé z širokého okolí. Stala se neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře Karvinska. Ne vždy tomu ale tak bylo. Tradice stonavských poutí se obnovila v devadesátých letech.

„Já si to pamatuju jako dnes. Ta organizace pořádné první pouti po devadesátém roce bylo něco šíleného. Museli jsme hodně improvizovat. Já sám jsem jel až do Příbora, abychom tady ty kolotoče dostali,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Za totality tady nikdo nejezdil, tak jsme řekli, že to vyzkoušíme. Když jsme přijeli ,dali jsme tady pět kolotočů, ale v pět hodin odpoledne už tady nebyla ani noha. Nepřijely ani stánky. Ta pouť se nechytla,“ dodává kolotočář Václav Tvardek.

Druhý rok to bylo podobné. Pak se to ale změnilo.

„Třetí rok se to rozjelo. V sobotu sice nic, ale neděle byla lepší. Od té doby se z toho udělala krásná pouť,“ říká majitel Lunaparku u Černého korzára a dodává, že má teď pocit, jako kdyby jezdil za svou rodinou. Pokud bude žít, bude rád, když tuto obnovenou tradici bude moci udržovat.

Naštěstí v tom není sám. Jeho děti v tradici rodiny Tvardků chtějí pokračovat. Navíc, během letošní poutě se mu narodil další vnuk. Jak sám říká, další malý korzár.

„Syn se jmenuje Tonda, váží 3,33 kg a měří 47 cm. Narodil se v pondělí v 8 hod. ráno,“ říká radostně tatínek malého korzára Jaroslav Tvardek.

Stonavská pouť, to ale nejsou jen kolotoče a stánky s pouťovým zbožím. Obec pro návštěvníky každoročně připravuje bohatý program, během něhož si na své přijdou všechny věkové generace. Letos byla pouť zahájena opět v sobotu výstřelem s děla. Tentokrát se střílelo před stonavskou radnicí a dvaadvacet ran vyšlo hned ze dvou děl.

„Vždycky tady jezdil kolega sám. Loni jsem mu pomáhal. Letos jsme chtěli zpestřit oslavu a proto jsme přivezli děla dvě. To první je takové typické bojové a to druhé takové hradní. Všechno jsou to repliky, říká Andrzej Kantorski.

Střílení s děla bylo doprovázeno broušením kos. Následovala totiž soutěž v sečení trávy klasickou kosou.

„To už se tady pořádá několik let. Seče se klasickou kosou, protože kosa, jako sekací nástroj ,už pomalu zaniká, tak jsme tady takovou tradici zavedli,“ říká organizátor soutěže Kazimír Cholewa.

Soutěží se vždy ve dvou kategoriích, muži a ženy. Zatímco ženy sečou jednokolově na kvalitu pokosu, muži mají kola dvě. První na kvalitu a ti nejlepší pak v druhém kole na rychlost. Prvenství letos obhájil už poněkolikáté Tadeusz Szwed, v ženách zvítězila paní Zdeňka Mazurová.

Zajímavý kulturní program byl připraven i na neděli. Například v parku u Domu PZKO k tanci i poslechu hrál DJ Daniel Broda.

„Pouštím disco lidovky a rockové pecky. Záleží jací lidé tady zrovna sedí . Sleduju to a pozoruju je. Myslím si, že se budou mohli na co těšit, možná až do půlnoci,“ vysvětluje pan Broda.

V podání Daniela Brody si návštěvníci mohli poslechnout i největší hity Petra Muka.

Během vystoupení si mohli lidé pochutnat i na bohatém občerstvení, které jim bylo v parku nabízeno.

„U nás v parku u domu PZKO pivo teklo proudem a lidé si pochutnali na grilovaný specialitách,“ doplnil majitel Stonavské restaurace Vojtěch Legindi.

Grilované speciality si lidé mohli vychutnat i během koncertu Dechové kapely Stonava, která každoročně na stonavské pouti vystupuje spolu s mažoretkami Dixi a to i přesto, že na pár minut vystoupení přerušila dešťová přeháňka.

„Pro nás stonavská pouť znamená radost uprostřed prázdnin. Jak vidíte sami, skoro všichni muzikanti jedou na dovolenou až v září, v říjnu , aby mohli být na stonavské pouti. Samozřejmě, že je to i tradice, pro kterou vždycky děláme všechno co můžeme,“ říká kapelník Jaroslav Šindel.

Další koncert se uskutečnil o pár desítek metrů dál. V kulturní sál se proměnila sportovní hala, kde se posluchačům představili korejští sólisté za doprovodu Janáčkova symfonického orchestru.

„Je to poměrně velký prostor, asi největší tady ve Stonavě, který pojme hodně lidí . Jsme připraveni využívat ho nejen pro sportovní záležitosti, ale samozřejmě také pro kulturu. Zkoušíme to, je to v tomto roce takový experiment. Bylo potřeba provést ozvučení a osvětlení. Schází nám ještě jedna věc a to je klimatizace. Nicméně, počasí je takové, že to tady vydržíme,“ vysvětluje Feber.

Posluchačům se mimo jiné představila i operní sólistka paní Soyung, která ve Stonavě nezpívala poprvé.

„Jsem velmi ráda, že jsem opě mohla přijet do Stonavy. Mezi korejskými umělci a obcí Stonava jsou velmi dobré vztahy. Jednou bych se tady zase ráda vrátila,“ řekla Soyung Yoo.

Kromě paní Soyung si posluchači mohli vyslechnout sólisty na trumpetu, čelo, příčnou flétnu, ale také slyšet lidový korejský nástroj.

„Kromě korejských umělců vystoupí i nám dobře známý baryton Klemens Słowioczek,” dodává moderátor koncertu Tomáš Bařák.

„Zpíváme dva duety. Jeden z Mozartovy Kouzelné flétny a druhý z Donna Giovanniho,“ vysvětluje Klemens Słowioczek.

Na koncert korejských umělců zavítal i ředitel Stonavské Barborky. Jak nám prozradil, rád by navázal s umělci bližší spolupráci v rámci mezinárodního festivalu v komorním a ansámblovém zpěvu.

„Účast korejských přátel je pro nás zajímavou příležitostí se s nimi seznámit. Proto po koncertě bychom rádi s nimi jednali o případné spolupráci. Buď na bázi, pozvat zde nějakého porotce, případně, a to by bylo úplně ideální, tady pozvat přátele s jejich škol, aby si přišli zasoutěžit,“ vysvětluje ředitel festivalu Josef Melnar.

Ale nebyli to jen korejští sólisté, kteří se široké veřejnosti ve sportovní hale představili. Díky finanční podpoře Nadace OKD se tady uskutečnil i koncert Leony Machálkové. Původně byl naplánován pod širým nebem na hřišti stonavského sportovního klubu. Kvůli hrozícím přeháňkám byl ale raději přemístěn do haly.

Jak nám prozradil místostarosta Stonavy a současně předseda kulturní komise, připravit a zajistit program poutě není vůbec nic jednoduchého.

„Termíny s umělci se domlouvají zhruba půl roku dopředu a pak to vše finišuje dva týdny před poutí,“ říká Tomáš Wawrzyk.

„Já jsem přijel z Berouna a nejvíce se mi tady líbí ten skákací hrad.“ „Mně se nejvíce líbí autodrom.“ „Mně se tady na pouti líbí kolotoče.“ „Přijela jsem z Rakouska navštívit maminku a bratra. Samozřejmě, že jsem přišla i na pouť.“ „Je tady dobrá atmosféra, pro děti plno atrakcí, vystoupení, prostě super.“ „Ve Stonavě je prostě suprová pouť.“ „Přijela jsem z Horní Suché a velice se nám tady líbí. Dcera chtěla na kolotoče, přišli jsme se podívat a opět nás to nezklamalo, jako vždy.“ „Ta pouť má spoustu tradicí. Od střílení s děla, sekání trávy, což si myslím, že jiné poutě nemají.“ Říkají návštěvníci poutě.

Vyvrcholením dvoudenního programu je každoročně ohňostroj. Příprava takovéto show trvá několik dní a ohňostrůjce pan Václav Buriánek si na něm dává opravdu záležet .

„Pro letošní rok, tak jako každým rokem, máme vždy něco nového. Budou tři zajímavé efekty. Jjeden efekt bude střílet asi 72 ran za sebou,“ říká ohňostrůjce.

Téměř desetiminutový ohňostroj, během něhož jsou všechny efekty časově přizpůsobeny hudebnímu podkladu udělal důstojnou tečku za letošní Maří Magdalénskou poutí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000009230/stonava-zila-mari-magdalenskou-pouti