11. ročník Interpetační soutěže Stonavská Babrorka byl zahájen výstavou regionálních umělců. Svá výtvarná díla vystavili v Domě PZKO Ewa Ćmok, Monika Milerská, Pawel Wałach a Miroslav Bąkowski. Výstava byla doplněna i pracemi žáků uměleckých škol, kteří zaslali své obrázky do prvního ročníku soutěže Namaluj Barborku.
Ondřej Feber, starosta Stonavy: „Jsem velmi rád, že takovým způsobem byla pojata ze začátku velmi skromná soutěž a že se takto rozvíjí. Těší mě, že je o ni takový zájem ze stran soutěžících umělců a široké veřejnosti.“
Stonavská soutěž v ansámblovém zpěvu je totiž veřejnosti přístupná. Lidé si mohou poslechnout výkony mladých umělců nejen na koncertech, které jsou v rámci soutěže pořádány, ale i jednotlivá soutěžní vystoupení před mezinárodní porotou během dvou soutěžních dnů.
Josef Melnar, předseda spolku Stonavská Barborka: „Stalo se již tradicí, že středou začínáme těmi staršími. Začínáme středními školami, pak jsou vysoké školy, amatéři a končíme výstupy z oper a operet.“
A právě poslední kategorie hudebně dramatické díla byla letos jednou z novinek celé soutěže. Autorem myšlenky zavést nově tuto kategorii do soutěže je spoluzakladatel stonavské Barborky, Klemens Slowioczek.
Klemens Slowioczek, spoluzakladatel soutěže: „Když zpívám, tak nesmím jenom stát jako socha, ale hrát i divadlo. Tuto novou kategorii jsem chtěl otevřít, protože mladí zpěváci sice zpívají krásně, ale nevědí co zpívají.“
Do této ategorii se přihlásil i ansámbl z opavské církevní konzervatoře, jehož členkou je stonavačka Sára Marie Skopalová.
Sára Marie Skopalová, členka soutěžního ansámblu: „Loni jsem tady byla poprvé a velmi se mi to líbilo. Je to hodně velká zkušenost do budoucna. Protože mi odešla kolegyně, která tady se mnou byla loni, dala paní profesorka dohromady naše trio.“
Klemense Slowioczka vystoupení tohoto tria tak nadchlo, že ani chvíli neváhal a o ceně stonavské barborce v této kategorii měl hned jasno.
Klemens Slowioczek, spoluzakladatel soutěže: „Ty rusalky byly skvělé. Jsou to mladičké holky z konzervatoře, které vede moje bývalá studentka a nacvičila to s nimi perfektně.“
Nesoutěžilo se ale jen v sále Domu PZKO, v koncertní sál se proměnila i tělocvična základní školy na Dolanech.
Josef Melnar, předseda spolku Stonavská Barborka: „Druhý soutěžní den je vlastně největším soutěžním dnem, protože soutěžíme na dvou místech. V PZKO soutěžíme už od včerejška a dnes jsme adaptovali tělocvičnu místní základní školy, která slouží jako takový komorní sál pro zpěv a soutěžení našich záklaďáků, tzn. žáků ZUŠ.“
V kategorii základních uměleckých škol si mezinárodní porota postupně vyslechla 32 soutěžních ansámblů.
Miroslava Vítková, porotkyně v kategorii ZUŠ: „Nejdůležitější u porotcování je vnímat jak jsou děti na sebe naladěné, jak jim to intonačně a výrazově ladí, jestli je to baví, nebo jsou tady z donucení. Nikdo z donucení ale tady není.“
Důkazem jsou například žáci karvinské ZUŠ, kteří svými výkony porotu opět nadchli.
Elena Šarayová, porotkyně v kategorii ZUŠ: „Karvinská ZUŠ má skvělé pedagogy a skvělé ansámbly. I kdybych nevěděla, že jsou z Karviné, vždy jsou to ty nejfantastičtější výkony.“
Součástí Stonavské Barborky je i bohatý doprovodný program. Závěr druhého soutěžního dne patří mikulášské nadílce. Na páteční odpoledne byl připraven v parku u Domu PZKO Barborčin jarmark.
Tomáš Bařák, místopředseda spolku Stonavská Barborka: „Chtěli jsme propojit Stonavskou Barborku více ze Stonavou, proto jsme jako doprovodný program vymysleli právě stonavský Barborčin jarmark.“
Zahájen byl vystoupením dětí ze stonavských mateřských škol. nechyběli například šermíři a návštěvníci si mohli vyslechnout různá hudební vystoupení. Během jarmarku bylo pokřtěno i nové CD místního pěveckého sboru na jehož realizaci se spolupodílel i spolek Stonavská Barborka.
A zatímco v parku mohli lidé vychutnávat pravou předvánoční atmosféru, v sále domu PZKO si soutěžní ansámbly vyslechly verdikty obou porot.
Katarína Jorda Kramolišová, porotkyně v ketgoriích SUŠ, VUŠ, AMT: „Musím říct, že amatéři tady nastavují tak obrovskou laťku, že mnozí studenti vysokých nebo středních škol mají co dělat, aby je dohnali.“
Odborná porota hlavní cenu Stonavskou Barborku neudělila v kategorii středoškoláků, dvě Barborky byly uděleny v kategorii základních uměleckých škol. První z nich si převzalo na Slavnostním koncertu vítězů v neděli 3. prosince toto chlapecké duo Jakub Seriš a Jiří Semančík z Karviné.
Jakub Seriš, člen vítězného ansámblu v kategorii ZUŠ: „Loni jsme vyhráli první místo a jsem velmi rád, že jsme vyhráli i tu Stonavskou Barborku. Je to velký pokrok.“
Do karviné putovala i druhá barborka. Potřetí v řadě ji získalo trio Nikita Lýsková, Barbora Serišová a Barbora Pawlitová.
Nikita Lýsková, členka vítězného ansámblu v kategorii ZUŠ: „Jsme velmi nadšené z našeho třetího hatricku a doufáme, že se nám příští rok povede něco podobného.“
Obhájit loňské vítězství se podařilo i tomuto karvinskému kvartetu v kategorii amatérů.
Radka Veselá, členka vítězného ansámblu v kategorii AMT: „My jsme samozřejmě úplně nadšené, protože nás to stálo opět spoustu práce. Snažily jsme se udělat úplně jiný program než minule a to je vždycky sázka do loterie, jestli to bude lepší nebo aspoň stejně dobré jako loni. Máme velkou radost, že se to porotě líbilo.“
V kategorii vysokých škol si hlavní cenu odvezlo pražské duo ve složení Jana Kubicová a Lucie Vagenknechtová.
Jana Kubicová, členka vítězného ansámblu v kategorii VUŠ: „Moc mě to těší, že jsme to s Luckou vyhrály a to nejen pro ty ceny, ale i proto, že jsme opravdu nejlepší kamarádky. To, že můžeme společně sdílet takový úspěch je velmi nádherné.“
Vítězové letošních barborek se představilo i široké karvinské veřejnosti hned na dvou koncertech, v Sanatoriu Lázní Darkov a Zámku Fryštát.