Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Karvinsku přibyl další chytrý semafor

  • Stonava,

V Moravskoslezském kraji přibývá chytrých semaforů. Díky zabudovanému radaru dokáží zkrotit rychle jedoucí vozidla. Jeden takový byl vybudován před pár dny ve Stonavě. Přivítali jej hlavně chodci, kteří nyní bezpečně mohou přejít přes silnici.

Přestože se v obci může jezdit maximálně padesátkou, mnozí řidiči rychlost překračují. Jednou z možností jak je přinutit sundat nohu s plynu je instalovat chytrý semafor.

„Jsou na něm radary, které detekují vozidlo jedoucí rychleji než povolenou rychlostí. V případě, že radar zachytí takovéto vozidlo, okamžitě jde do červené a to vozidlo zastaví,“ vysvětlila princip chytrého semaforu dopravní inženýr Monika Rozumová.

Na Karvinsku jsou takovéto semafory už na několika místech.

„Jsou už v Petrovicích, Dětmarovicích, Karviné-Loukách a nyní nově ve Stonavě,“ upřesnila Maria Palová z oddělení strategií a plánování MMK Karviná.

Díky poptávkovému systému který je součástí chytrého semaforu mohou nyní chodci bezpečně přejít přes silnici.

„Je to významný bezpečnostní prvek. Je snahou ochránit chodce, kteří na tom přechodu mohou přecházet,“ dodal krajský koordinátor organizace BESIPu Pavel Rakus.

„Myslím si, že je to výborná věc, protože bezohlední řidiči tady jezdí jako blázni.“ „Už to bylo potřebné, tady u pézetky.“ „Je to určitě dobrá věc, ale důležité je, aby to dodržovali všichni, řidiči i chodci,“ řekli stonavští občané.

Pokud rychle jedoucí vozidlo na červenou nezastaví, hrozí řidiči nejen ztráta pěti bodů, případně zákaz řízení, ale i mastná pokuta. Dvoutisícová sankce naopak hrozí chodci, který vozovku přejde ve vzdálenosti do padesáti metrů od vyznačeného přechodu, případně nepočká na zeleného panáčka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy