Bezradnost a oči pro pláč zbyly před třemi lety včelařům na Karvinsku. Až osmdesát procent všech včel uhynulo. Nejtragičtější situace byla ve Stonavě, z devadesáti včelstev jich zbylo sedmnáct. Včelaři nakoupili nová včelstva, některá z nich ale loni uhynula znovu. Letos se naštěstí situace neopakovala.
„Na podzim jsme byli trochu nejistí. Zdravotní stav včelstev nebyl nejhorší, ale zima s tím dovede pořádně zamávat. Letošní jaro se nám ale odměnilo perfektním průběhem. Včely se zotavily, šly rychle do síly a ta snůška je vynikající,“ řekl stonavský včelař Josef Gabzdyl.
Na začátku léta ale stonavští včelaři znervozněli. Na Frýdecko-Místecku se objevil včelí mor. Desítky včelstev museli chovatelé spálit. Do Stonavy se ale tato nebezpečná nákaza nedostala.
„Určitě ten strach byl, jsou to sousední obce, ve kterých bylo ještě nákazové pásmo. Mor se může jednoduchým způsobem přenést, když ty včely přijdou spolu do kontaktu. Zatím nám to vyšlo. Dělali jsme vzorky. U nás ve Stonavě ani v blízkém okolí morová nákaza hlášena není, zatím to je dobré,“ doplnil Gabzdyl.
Stonavští včelaři se dlouhodobě potýkají s problémem monokultury. Vytipovali proto plochy, kde zasívají pylonosné rostliny. Před dvěma lety například vysadili v obci dvacet líp.