Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Smíšený pěvecký sbor Stonawa reprezentoval obec na Ukrajině, ve Lvově zpíval společně s darkovskou Lirou

  • Stonava,

Na začátku července reprezentoval smíšený pěvecký sbor Stonava svou obec na Ukrajině. Do Lvova vycestoval společně s darkovským sborem Lira. Během čtyř dnů měli možnost sboristé navštívit spousty zajímavých historických míst. Nejdůležitějším momentem však bylo vystoupení v římskokatolické katedrále Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie během nedělní mše svaté.

Je pátek 5. července ráno. Na parkovišti u Domu PZKO se scházejí členové smíšeného pěveckého sboru Stonawa a darkovské Liry. Společně vyráží na další zájezd. Jejich cílem je největší město západní Ukrajiny Lvov.

Spolupráce mezi oběma sbory začala před třemi lety, kdy jsme se rozhodli společně vyjet koncertovat mimo náš region. Nejprve jsme jeli do Prahy, kde jsme zpívali v Domě národnostních menšin a v kostele při polské mši. Loni jsme byli v Brně, kde jsme také uspořádali koncert pro místní polskou národnostní menšinu. Pak slovo dalo slovo a letos jsme společně vyjeli do Lvova,“ řekl předseda sboru LIRA Tadeusz Konieczny.

Vrcholem čtyřdenního poznávacího zájezdu bylo vystoupení při mši svaté v katedrále Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie.

Zazpívat pro zdejší Poláky bylo pro nás velkou ctí. Máme z toho velkou radost. Myslím, že hodnotit naše vystoupení mohou především ti, kteří nás poslouchali v lavicích. Mohu ale potvrdit, že jsme všichni zpívali srdcem,“ řekla dirigentka Liry Beata Pilśniak-Hojka.

„Katedrála na nás udělala velký dojem, myslím, že všichni jsme to prožívali,“ dodala dirigentka stonavského sboru Marta Orszuliková.

„Krásně jste zpívali. Jsem členkou zdejšího sboru a moc se mi to líbilo,“ konstatovala jedna jedna z obyvatelek Lvova.

Během čtyřdenního pobytu na Ukrajině sboristé nezpívali jen v této katedrále. V rámci prohlídky města zpívali na různých místech. Ať už v kostelích nebo tady na Łyczakowském hřbitově u hrobu Marie Konopnické.

A nebyl to jen hrob Marie Konopnické, který na zdejším hřbitově sboristé navštívili.

„Jsme na hřbitově obránců Lvova. Jsou tady pohřbeny oběti polsko ukrajinské války, která začala 1. listopadu 1918. Především jsou to děti, které jako první začaly město bránit. Je tady asi 3000 hrobů. Nemladší obětí byl devítiletý chlapec. Puška byla větší než on sám. Prohlédli jsme si už pravoslavný kostel a nádherný historický kostel Dominikánského řádu. Momentálně jsme na náměstí, kde to vždycky žilo. V plánu máme ještě navštívit latinskou a arménskou katedrálu. Nakonec se podíváme na ozdobu našeho města Lvovskou operu. Člověk, který přijede do Lvova, musí vypít šálek dobré kávy, napít se piva, které je dalším symbolem Lvova a sníst kousek dobré lvovské čokolády,“ řekla průvodkyně městem Zuzanna Levytska. 

„Ve Lvově jsem byla poprvé loni v září a  město se mi zalíbilo. Proto jsem se na ten zájezd velmi těšila.“ „Byla jsem tady také loni. Letos je jiné složení, jsme velmi spokojená.“ „Zájezd se velmi povedl. Koncert byl skvělý, byl jsem zaskočený historií tohoto města, množstvím Poláků, kteří zde žijí.“ „Pocity jsou krásné. Hodně památek, hodně stop po Polácích, moc se mi to líbilo,“ konstatovali sboristé.

„Sbor Stonawa vyjel potřetí na čtyřdenní zájezd. Tentokrát reprezentoval obec na Ukrajině ve Lvově a to vše za finanční podpory místní radnice, která nám pomáhá naplňovat plány našeho sboru,“ řekla místopředsedkyně MS PZKO Stonava Aleksandra Opiołová.

„V příštím roce máme jubileum, rádi bychom zase někde vyjeli a obec reprezentovali. Kam to bude, se zatím neví,“ dodala předsedkyně stonavského sboru Hilda Haroková.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy